Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Güneş Panelli Origami Fener: SolarPuff

Güneş Panelli Origami Fener: SolarPuff

Haiti’de meydana gelen depremin ardından bölgedeki insanların ışık ihtiyacını karşılamak için tasarlanan güneş enerjili, katlanabilir fener.

Parsons Tasarım Okulu’nda profesör olarak görev yapan tasarımcı Alice Min Soo Chun, 2010 yılında Haiti’de meydana gelen, büyük çapta can ve mal kaybına sebep olan depremin ardından yaptığı araştırmalarla deprem gibi doğal afetlerin etkilerini bir parça hafifletecek, insanlığa faydalı olacak bir şey tasarlamak istedi. Yıllar süren araştırmalardan sonra Solight Design şirketini kurarak SolarPuff’ı geliştirdi.

SolarPuff; katlanabilen, güneş enerjisiyle şarj olan ve kaynağını origami sanatından alan bir fener. Kickstarter’da düzenlenen kampanyayla büyük ilgi gören origami fenerin üzerinde küçük ölçekli güneş paneli yer alıyor. Bu paneller, fenerin elektriğe ihtiyaç duymadan yenilenebilir enerjiyle aydınlatmasını sağlıyor.

65 gram ağırlığındaki SolarPuff katlanarak dümdüz bir şekil alabiliyor. Kolayca açılan fener, LED lambalar sayesinde gözleri rahatsız etmeyecek, ancak rahatlıkla kitap okunabilecek bir ışık yayıyor. Güneş enerjisiyle yeniden şarj olan lityum iyon pil 4 saatte tamamen doluyor ve 8-10 saat arasında ışık üretiyor.

Depremde insanların portatif ve kullanışlı bir ışık kaynağına ihtiyaç duyduğuna şahit olan Chun, SolarPuff’ı yalnızca birkaç fener taşınabilecek bir koliye düzinelerce fener sığabilecek şekilde yani katlanabilir bir formda tasarlamış. Su geçirmez yapıdaki fener, fırtınalı havalarda ya da daha eğlenceli su aktivitelerinde kullanılabiliyor.

Gazyağı lambalarının yerine kullanılabilen SolarPuff, iç mekanlarda sağlıksız koşullar oluşmasını engelleyerek, küresel ısınmanın azaltılmasına katkıda bulunuyor. Dünya etrafındaki elektriğe erişimi olmayan 1.6 milyon kişi için de bir çözüm olabilecek fener, insanların acil ışık ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Küp şeklindeki basit tasarımı, SolarPuff’ı sürdürülebilir bir ışık kaynağı olarak hem kamp yaparken hem de ev içi dekorasyonun bir parçası olarak değerlendirilmesini sağlıyor. SolarPuff’ın 1 adedini 30 dolara satın alabilir; Haiti, Nepal, Suriye, Ghana, Cameroon gibi ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine tanesi 15 dolardan ulaştırabilirsiniz.

Görsel: Solight Design, YouTube