Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Gran Turismo: Video Oyunundan Yarış Pistine

Gran Turismo: Video Oyunundan Yarış Pistine

Video oyunlardaki başarısını yarış pistlerine taşıyan genç profesyonel yarış pilotu Jann Mardenborough'nun gerçek hikayesini anlatan Gran Turismo filminin ilk fragmanı yayınlandı.

2020 yılında birden fazla video oyununun dizi ve film projelerine uyarlanacağını açıklayan Sony Pictures, Gran Turismo adlı filminin ilk fragmanını yayınladı. Film, son dönemde yayınlanmanın neredeyse ön koşulu haline gelen “gerçek bir hayat hikayesine dayanmaktadır.” Esasında Gran Turismo’nun filme dönüşmek için başka bir şansı da yoktu. Zira 1997 yılında Kazunori Yamauchi’nin öncülüğünü yaptığı geliştirici Polyphony Digital tarafından hayata geçirilen bir yarış simülasyonu video oyun serisi olan Gran Turismo, bu zamana kadar hikayesiyle değil gerçekçi grafikleriyle öne plana çıkıyordu.

İlk kez CES 2023 organizasyonunda tanıtılan film, Archie Madekwe’nin canlandırdığı genç Gran Turismo oyuncusu Jann Mardenborough’nun bir dizi sürüş oyunu yarışmasını kazandıktan sonra nasıl gerçekten profesyonel bir yarış otomobili sürücüsü olduğunun gerçek hikayesini anlatıyor. 91 doğumlu İngiliz profesyonel yarış pilotu ve Gran Turismo tutkunu Jann Mardenborough, 19 yaşına kadar hiçbir profesyonel yarışta yer almadı. İyi bir video oyuncusu olan Mardenborough’nin ekrandan piste geçişi 2011 yılında 90 binden fazla katılımcıyı yenerek kazandığı Gran Turismo Academy yarışması ile gerçekleşti. Yarışmanın en dayanıklı üçüncü ismi olan sürücü, ödül olarak Dubai 24 Saat’e Nissan adına katıldı ve 12 yıllık yarış pilotu kariyeri bu şekilde başladı.

Yönetmenliğini Neil Blomkamp’ın yaptığı, senaryosunu ise Jason Hall ve Zach Baylin’in kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda David Harbour, Orlando Bloom, Djimon Hounsou ve Geri Halliwell gibi isimler yer alıyor. Yarış oyun serisinin hayranları kısa bir süre önce PS5’te Gran Turismo 7’yi oynamaya başladı bile. Artık izlenmeye değer film ya da dizi bulmanın içeriklerin süresinden daha uzun hale gelmesi nedeniyle, bir başka oyun uyarlaması The Last of Us’ın yarattığı büyük etkinin ardından Gran Turismo da merakla bekleniyor. 11 Ağustos’ta gösterime girecek olan filmin yayınlanan ilk fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.


Görseller: VGC, Twitter, Youtube