Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Google’ın Yapay Zeka Kullandığı Ürünler [Web Summit 2015]

Google for Work'ün başkanı Amit Singh, yapay zeka kullanımının etkilerini paylaştı.

Google, yapay zeka ve yapay sinir ağları üzerindeki çalışmalarını uzun süredir internet kullanıcılarına açık şekilde sürdürüyor. Bir kısmını doğrudan yapay zeka olarak algılayabilsek de kimileri öyle sessiz çalışıyor ki hayatımızda yarattığı etkiyi fark edemiyoruz. Google for Work‘ün başkanı Amit Singh, yapay zekanın Google ürünleri üzerinde yarattığı etkiyi örneklerle açıkladı.

Gmail’i yıllardır birçoğumuz kullanıyordur. Hatta severek, sorun yaşamadan kullanıyordur. Fakat en son ne zaman bir spam e-posta’nın gelen kutunuza düştüğünü hatırlıyor musunuz? Bu mekanizmanın gelişimi yapay zekanın bir ürünü. E-postaları tarayarak içeriğinin çöp olduğunu anladığı anda spam kutunuzu boyluyor.

Google’ın bu yıl geliştiriciler konferansında açıkladığı Google Photos ürünü de yapay zekayı ve görsel tanıma algoritmasını kullanarak herhangi bir fotoğrafı etiketlemeden, tanımlamadan arama çubuğuna nesne yazarak dileğiniz sonucu bulmanızı sağlıyor. Hatta Google, bu özelliği kullanarak Photos ürününü tanıtan bir kampanya dahi hazırlamıştı.

Google Translate’in 27 dilde, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak anlık çeviri hizmeti sunması da yapay zekanın ürünü. Hatta telefon kamerasını kullanarak fiziksel dünyada gördüğünüz metinleri Google Translate ile anadilinize çevirebiliyorsunuz.

Google Drive üzerinde çalışan e-tablolar servisi de yeni yayınlanan Explore (Keşfet) butonuyla yapay zekadan faydalanıyor. Bir tablo üzerinde bireysel veya kümülatif üretilen verinin tüm detayları sutun ve satır bazında analiz ederek raporlaştırılabiliyor.

Ve Google’ın açıklamak için Web Summit’i beklediği bir diğer özelliği ise Google’ın e-posta uygulaması Inbox‘ın sizin davranışlarınızı anlayarak gelen e-postalara otomatik şablon yanıt oluşturabilmesi oldu.

Yapay zeka teknolojisi böylesine bir hızla gelişirken neler olup bittiğini ve görsellerin nasıl makineler tarafından algılandığını anlamak istiyorsanız Google çalışanlarının yayınladığı ve Google’da bilmediklerini keşfettiği internet dizisi formatındaki #NatAndLo’nun 7. bölümünü inceleyebilirsiniz.

Görsel; Web Summit, Google

REKLAM