Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Facebook’tan Video Sohbet Odaklı Bir Donanım: Portal

Facebook’tan Video Sohbet Odaklı Bir Donanım: Portal

Facebook kendi ismiyle ilk fiziksel donanımı olup Amazon'un Echo Show ürününe doğrudan rakip niteliğindeki Portal ve Portal+ ürünlerini tanıttı.

Facebook son bir sene içerisinde çok büyük itibar kaybetti. Trump’ın seçim kampanyası ve Cambridge Analytica skandalı ve konunun karmaşıklığını basitleştirmek için yayınlanan makaleler, Mark Zuckerberg’ün senatörler karşısındaki şahitliği, #deletefacebook hareketi, Instagram kurucularının şirketten ayrılması ve iki hafta önce yaşanan 50 milyon kullanıcının verisinin çalınması gibi pek çok dalgayla beraber Facebook’a duyulan güven zedelendi ve geriledi. Şimdi ise bu algıyı da hesaba katarak insanların hayatına girebileceği yeni bir alan açmaya çalışıyor teknoloji devi. Video sohbete odaklanan ve bunun dışında çok büyük meziyetler sunmayan bir cihaz, Portal ve Portal+.

Geniş açılı, takip mekanizmalı Portal

Facebook, video sohbeti sahiplenmeye çalışarak Portal’ı geliştiriyor ve evde sevdiklerimizle konuşurken telefonu, bilgisayarı elimizde tutmakla uğraşmayalım, kadrajla kafayı yemeyelim diye bizlere sunuyor. Portal 10,1 inç ekranıyla mutfak, garaj, atölye gibi her alana sığabilecek boyutlara sahip. Portal+ ise 15,6 inçlik ekranıyla oturma odası gibi geniş alanları hedefliyor.

Facebook markası altında yayınlanan ilk donanım olan Portal ile diğer Portal, Facebook ve Messenger kullanıcılarını arayabiliyor. Facebook ile görüşme yapmayı hayatının merkezine koyanlar için işlevsel bir ürün. Bu kişilerin şirkete olan güvenini incelemeyi bir kenara bırakıyorum. Spotify ve Pandora desteği olan cihaz müzik çalabiliyor ve Facebook Watch üzerinden video izlenebiliyor. Lakin YouTube yok. Hatta bilinçli olarak atılmış bir adımla Facebook akışında dolaşma bile yok.

Küçük ekranlı Portal, Amazon’un Echo Show ürününün doğrudan rakibi olarak konumlandırılıyor. Portal+ ise daha çok telepresence cihazlarını andırıyor. Nereye koyarsanız o mekan uyum sağlıyor ve insan vücudunu algılayarak siz hareket ettikçe takip ediyor. Böylece nasıl dursam, nasıl poz versem dertlerini ortadan kaldırıyor. Ve ürünler eğer kadrajda bir kişi varsa kişiye yakınlaşan bir lens kullanıyor. Birden fazla kişi varsa geniş açılı lens kullanıyor. Ayrıca kendi sesli asistanı ve Alexa desteği bulanan cihaz sesle de kontrol edilebiliyor.

Kullanıcı ne kadar güvenecek?

Facebook’a güvenin azaldığı anketlerle kanıtlanmıştı. Bu nedenle hatta Portal’ın lansmanı ertelenmişti. Çünkü işin özünde evinize Facebook’un erişebileceği bir kamera ve mikrofon koymuş oluyorsunuz. Facebook Portal ekibi, bu endişelere biraz olsun su serpebilmek için kamerayı kapatabilecek bir bant ve tek tuşla mikrofon ve kamerayı fiziksel olarak kapatma özelliği eklemiş. Tabi bu özelliğin inandırıcılığı da tartışılabilir. Kullanıcılarını müsterih olmaya teşvik eden teknoloji devi, cihaza video kayıt özelliği de koymamış.

Portal 199 dolardan, Portal+ 349 dolardan Kasım ayında satışa çıkacak. Ayrıca ön sipariş döneminde olan Portal’dan iki tane alırsanız 100 dolarlık bir indirim uygulanıyor ve iki tanesi 298 dolar oluyor.

Görsel: Facebook