BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Doodlearth ile Yapılar Çizgi Karakterlere Dönüşüyor

Doodlearth ile Yapılar Çizgi Karakterlere Dönüşüyor

Fırat Can Karasu "Doodlearth" isimli illüstrasyon projesinde, Google Earth uydu fotoğraflarındaki yapılara eğlenceli yüzler kazandırıyor.

Google ürünleri, yaratıcı bünyeler için oldukça ilham verici olabiliyor. Google Earth ve Google Maps de yaratıcı projelerde en sık kullanılan platformların başında geliyor. Bu platformlar üzerinde yapılan çarpıcı işlere biz de yer veriyoruz. Bu haberlere buradan ve şuradan göz atabilirsiniz. Şu sıralar dikkatimizi çeken işlerden biri ise Doodlearth projesi. Proje, TBWA\Istanbul’da Art Director olarak kariyerini sürdüren Fırat Can Karasu’nun imzasını taşıyor.

47 ülkeden farklı yapılar Doodlearth projesinin parçası oldu

Doodlearth, uydu fotoğraflarındaki yapıların üzerine yapının biçimsel özelliklerine uyumlu olarak doodle’lanmış yüzlerden oluşuyor. Çalışmalar bazılarınızda mimari Pareidolia eğilimini tetikleyebilir. Proje, 2021 Mayıs ayından bu yana Twitter’da ve Haziran ayından bu yana da Instagram’da tüm dünya ile buluşuyor. Ayrıca NFT pazarındaki yerini de almış. Proje, Fırat Can Karasu’ya geçen yılki Grafik Tasarım Sergisi’nde Kişisel Tanıtım (Self Promotion) Başarı Ödülü getirmiş.

Fırat Can Karasu, Doodlearth projesini şöyle açıklıyor: “Dünyanın çeşitli yerlerinde uydu fotoğraflarından yakalanan mimari yapıları, eğlenceli ve renkli karakterlere dönüştüren bir keşif projesi. Tanıdık bir yüz aramayı amaçlıyor.”

Doodlearth macerasına başladığı 2019 yılından bugüne kadar 47 ülkede ve 55’in üzerinde şehirde, yapılara renkli yüzler kazandırmış. Türkiye’den şu ana kadar İzmir ve İstanbul’da bulanan 4 farklı yapı projenin parçası olmuş. Bunlar; Adnan Menderes Havalimanı (İzmir), Sinan Erdem Spor Salonu (İstanbul), Çağlayan Adliyesi (İstanbul), Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (İstanbul) şeklinde sıralanıyor.

Şimdiye kadar projeye dahil edilen diğer ülkeler: İtalya, İspanya, Slovakya, Belçika, Fas, Senegal, Suriye, ABD, BAE, Ukrayna, İskoçya, Polonya, Finlandiya, Pakistan, Fransa, Çekya, Brezilya, İtalya, Hollanda, Singapur, Estonya, Malta, Mısır, Gana, Yunanistan, Almanya, İsveç, Uruguay, Hindistan, Kazakistan, Rusya, Güney Kore, Çin, Fiji, Avustralya, İsviçre, Avusturya ve Katar.

Aşağıdaki yapı, Küçükçekmece Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (İstanbul)

Aşağıdaki yapı, Adnan Menderes Havalimanı (İzmir)

Aşağıdaki yapı, Çağlayan Adliyesi (İstanbul)

Dünyadan örnekler:

Görsel: Doodlearth