Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Denizcilerin Hayatını Kurtaran Mukhota Maskeleri

Work In India sosyal hizmetler organizasyonu, balıkçıların denizde sınır ihlali yapmaması için GPS'li Mukhota maskeleri geliştirdi.

Akbank ve Bigumigu Cannes Lions'dan bildiriyor.
Cannes Lions haberlerinin tümü için tıklayın..

Hint kültüründe, Mukhota maskelerinin insanları tehlikelerden ve kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. Bu yüzden Hintli balıkçılar, teknelerinin direklerine bu maskelerden asıyor. Work In India sosyal hizmetler organizasyonuyla bir araya gelen Kinetic Worldwide, Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bu maskeleri bir fırsat olarak değerlendirmek istedi ve balıkçıların uluslarası sularda yolunu kaybederek yasa dışı sınır ihlalinde bulunmasını önlemek amacıyla kullanılmasını sağladı.

Hint Denizi’nde kaybolan balıkçıların hikayeleri, dünyanın konuştuğu bir konu… Pakistan, Mart ayında tutuklu bulunan 179 Hintli denizciyi Hindistan’a iade etti. Nisan ayında ise 59 denizciyi kara sularını ihlal ettiği gerekçesiyle tutukladı. Denizcilerin bazıları, meydana gelen olaylar sırasında hayatını kaybetti.

Kinetic’in Cannes Lions’da birkaç farklı kategoriden aday olan “Mukhota: The Life Saving Mask” projesiyle Mukota maskeleri, GPS teknolojisiyle birlikte birer alarm sistemine dönüştü. Sınır ihlali yaşandığında balıkçıları sesle ve maskedeki gözlerin yaydığı kırmızı ışıkla uyaran maskeler, Hindistan’da 2000 balıkçıya dağıtıldı ve şimdiye kadar denizde 15.000 noktada aktif hale gelerek birçok balıkçının hayatını kurtardı. Maskelerin başarıya ulaşması, Hindistan Sahil Güvenlik biriminin de dikkatini çekti ve konseptin Hindistan geneline yayılmasına karar verildi.

Künye:

Ajans: Kinetic Worldwide, India
Başlık: “Mukhota – The Life Saving Mask”
Yaratıcı Yönetmen: Sommnath Sengupta
Tasarımcı: Rohan Karekar
Yönetmen: Deepchanda
Prodüktör: Akash Tiwari
Müzik Yönetmeni: Dominic Thomas
Güney Asya ve Orta Doğu CEO’su: Suresh Balakrishna
İnovasyon Grup Başkanı: Dennis Kuperus / Kinetic Benelux & Nordics
Küresel CEO: Mauricio Sabogal
Küresel CMO: Liliana Caro

Görsel: YouTube

REKLAM