Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Deniz Kaplumbağaları İçin Güneş Koruyucuları

Deniz Kaplumbağaları İçin Güneş Koruyucuları

Güneş kremi markası Banana Boat, deniz kaplumbağalarını güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla Wunderman Thompson Colombia iş birliğiyle yuvalar için çatı görevi gören yapılar geliştirdi.

Latin Amerikalı güneş kremi markası Banana Boat, yeni kampanyasıyla bu kez insanları değil, deniz kaplumbağalarını güneşin zararlı etkilerine karşı korumayı hedefliyor. Deniz Kaplumbağalarını Koruma Programı (ProCTMM) ile ortaklaşa yürütülen projede, kaplumbağa kabuklarının şeklinden ilham alarak doğal malzemelerden üretilen ve bir nevi şemsiye görevi gören yuva kubbeleriyle, yuva yapılan kumsallardaki kumun artan sıcaklığının düşürülmesi amaçlanıyor.

Uzmanlara göre Avustralya’da Büyük Set Resifi‘nde son dört yılda deniz kaplumbağalarının yüzde 99’u dişi olarak dünyaya geldi.  Araştırmalar, bir kaplumbağanın yumurtalarının 27,7°C’nin altında kuluçkaya yatması durumunda yavru kaplumbağaların erkek olacağını gösteriyor. Yumurtalar 31°C’nin üzerinde kuluçkaya yattıklarında ise yavruların cinsiyeti dişi oluyor. Diğer bir ifadeyle kumun sıcaklığı kuluçka aşamasında cinsiyetin belirlenmesinde etkili oluyor.

Wunderman Thompson Colombia iş birliğiyle hazırlanan “Nest Dome” (Kubbe Yuvalar) adlı ekolojik tasarım projesi, hali hazırda nesli tehlike altında kabul edilen türlerden biri olan deniz kaplumbağalarını iklim değişikliğinin yarattığı bir başka tehlikeden korumayı amaçlıyor. Deniz biyologları, tasarımcılar, mühendisler ve yerel üreticilerden oluşan bir ekibin ortak çalışmasıyla geliştirilen Nest Dome adlı yapılar, deniz kaplumbağası ekosisteminin bir parçasını oluşturan Kolombiya’daki Santa Marta şehrinin ünlü Karayip ahşabı kullanılarak oluşturuldu.

Son derece hafif bir ahşap olan Karayip ahşabının içi, biyolojik olarak yüzde 100 parçalanabilen ve doğal bir soğutucu görevi gören mantardan üretildi. Güneş ışınlarını yansıtmaya yardımcı olması beklenen yapının dış katmanı yağmur yağdığında nemden zarar görmesini önlemek için keten tohumu yağı ile kaplandı. Nest Dome yapıları ayrıca sıcak havayı kubbenin dışına iterek rüzgârın uygun şekilde dolaşımını sağlamak için özel olarak oluşturulmuş el yapımı pencerelere sahip. 

Kumların iklim değişikliğinden kaynaklı sıcaklık değişimlerini kontrol altında tutarak deniz kaplumbağalarının yuva yapma davranışlarını değiştirmelerini önlemek için hazırlanan yapılar, Kolombiya’nın Santa Marta sahillerinde yürütülen pilot projenin ardından Meksika’da ülke genelindeki sahillerde konumlandırılacak. 

Görseller: Instagram, Youtube