Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

‘Daha Az Parlaklık’ Filtresi ile Enerji Tasarrufu Sağlayan Reklamlar

‘Daha Az Parlaklık’ Filtresi ile Enerji Tasarrufu Sağlayan Reklamlar

Finli elektronik perakendecisi Gigantti, enerji tasarrufu sağlamak için yayınladığı reklamlardaki parlaklığı azalttı.

Finlandiya’nın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi Gigantti, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla reklamlarındaki parlaklığı azaltmaya karar verdi.

Sürdürülebilir kalkınma projeleri yürüten kamu kuruluşu Motiva ile birlikte LED, QLED ve OLED teknolojisi kullanılan televizyon ekranlarının enerji tüketimlerini karşılaştırmalı olarak test eden şirket, yayınlanan reklamların parlaklığını yüzde 20 oranında azaltmanın enerji tüketiminde yüzde 14’e varan oranda tasarruf sağladığını ortaya çıkardı. Bu çalışmasını daha önce yayınladığı reklam filminin parlaklığının yüzde 20 oranında azaltılmış versiyonunu yayınlayarak duyurdu.

Markanın SEK ile gerçekleştirdiği kreatif iş birliği sonucunda “The Brightless Filter” (Daha Az Parlaklık Filtresi) adlı tanıtım filmi hazırlandı. Gigantti, 26 Eylül tarihinden itibaren televizyondan açık hava reklamları ve çevrimiçi platformlara kadar reklamlarının gösterildiği her mecrada reklamların parlaklığıyla ilgili aynı uygulamaya başvurdu.

Gigantti aynı zamanda fotoğrafların parlaklığını azaltan ve enerji tasarrufu sağlayan aynı isim ile bir fotoğraf filtresini de Facebook ve Instagram üzerinden tüketicilerin kullanımına sundu. Daha az parlaklık filtresi, enerji açısından verimli çözümlerin her yerde bulunabileceğini gösteriyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gigantti (@gigantti)’in paylaştığı bir gönderi

Kış mevsimi yaklaşırken Avrupa’nın Rusya ile süregelen geriliminden dolayı karşı karşıya olduğu yetersiz enerji kaynaklı ısınma sorunu giderek daha fazla konuşuluyor. Gigantti yetkilileri, bu çalışmalarıyla diğer markalara örnek olmak istediklerini belirtiyorlar. Gigantti Marka İletişim Lideri Sami Särkelä, “Enerji tasarrufu ortak bir hedef ve başkalarını da bu çabaya katılmaya teşvik etmek istiyoruz. Ne kadar çok marka katılırsa, etkimiz de o kadar büyük olur.” diyor.

Markanın yetersiz enerji sorununa karşı aldığı önlemler bunlarla sınırlı değil. Ekim ayı boyunca mağazalarındaki iç mekan ısısını 1 ila 1,5 °C düşürmeyi planlayan Gigantti,  LED aydınlatmaya geçen mağazalarında bulunan bilgi ekranları ve elektronik eşyalara kontrollü enerji tüketimi ayarı getireceğini açıkladı.

Öte yandan reklam sektörü uzun süredir neden olduğu karbon ayak izinin farkında ve bu konuda aksiyon almak için adımlar atıyor. Geçtiğimiz aylarda WPP çatısı altında bulunan GroupM, reklamlardan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla bir eylem planı açıklamıştı.

Görseller: Gigantti, Youtube