Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

CP+B’de Bogusky Etkisi: Ajansın Yeni İsmi CPB+

CP+B’de Bogusky Etkisi: Ajansın Yeni İsmi CPB+

Bogusky'nin CP+B'ye dönüşüyle markanın yeni ismi CPB+ olurken, ajansın logosu, internet sitesi ve sunduğu hizmetlerde de değişiklikler yaşandı.

2018 yılı sonlanmadan dev reklam ajansları önemli değişimler yaşamaya devam ediyor. WPP’nin kurucusu Sir Martin Sorrell’in istifa etmesinden sonra yaşadığı çalkantılı günlere, yeni CEO Mark Read‘in şirket stratejisinde köklü değişiklikler yaparak yeni bir soluk getirmesinin üzerinden yalnızca sayılı günler geçti. Şimdi de, 8 yıl önce reklamcılığı bırakan, bu yıl ise Kurucu Ortak ve Yaratıcı Mühendis Yöneticisi olarak sahalara geri dönen reklam dehası Alex Bogusky’nin Crispin Porter + Bogusky (CP+B)’de sebep olduğu köklü değişime tanıklık ediyoruz.

Markanın Yeni İsmi: Crispin Porter Bogusky (CBP+)

Bogusky, şirkete döndüğü ilk hafta, dünyanın en çok ödüllendirilen reklam ajansı CP+B’nin son ve ”en değerli” ödül olan The Quitty Awards‘ı alarak bundan sonra hiç bir ödüle başvurmayacağını açıklamıştı. Miami’deki ofisini de kapatacağını açıklayan ajans, geçtiğimiz günlerde ise, yeniden markalaşmaya giderek markanın adını Crispin Porter Bougsky (CBP+) olarak değiştirdi.

Bir MDC Partners ajansı olan, eski adıyla CP+B, yeni adıyla Crispin Porter Bogusky + (CPB+), yalnızca adını değiştirmekle kalmadı aynı zamanda Co-Lead Design Adam Skalecki’nin de belirttiği üzere, ”ajansın her zaman sahip olduğu başkaldıran doğasını” ve ”punk ruhunu” koruyarak yeni bir marka yarattı. Co-Lead Design David Balsemello, yeni logoda stensil şeklinde bir font kullanılarak biraz endüstriyel biraz da maker-y bir hava katmayı amaçladıklarını belirtti. Yeni logonun yanı sıra, CPB+’ın internet sitesi de yenilendi ve modern bir teknoloji şirketi görünümü kazandırıldı. Adam Skalecki, bu görünümle ajansın sağladığı servisler ve sattığı ürünlerle tanınmasının amaçlandığını belirtti. CPBT+’ın  internet sitesinde Gut+ ve Crisp Jam adındaki yeni yaratıcı süreçler eğlenceli bir dille tanıtıldı. Ayrıca, Bogusky’nin Linkedin de yayınladığı yazısında da belirttiği üzere, Truth kampanyasıyla gündeme gelen “Human Lie Detector” yazılı tişörtler, ajansın internet sitesinde satılarak elde edilen gelirle medya okur yazarlığını arttırmak için çalışan programlar desteklenecek.

Görsel: Crispin Porter Bogusky+