Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Microsoft’un Yeni Kampanyası Crispin Porter Bogusky’den

Microsoft’un Yeni Kampanyası Crispin Porter Bogusky’den

Haberi öğrendiğimde gerçekten çok şaşırmıştım. Crispin, Porter + Bogusky, en büyük konkurlarından birisini kazanmış ve 300 milyon dolarlık Microsoft hesabını ajansa müşteri olarak almıştı. Fast Company dergisinin kapağında da dediği gibi; reklam dünyasının Apple’ı CP+B, Microsoft markasının imajını doğrultabilecek miydi?

Son yıllarda tüm dünyada işleri en çok konuşulan ajans şüphesiz ki CP+B. Cannes’da aldığı ödülleri, Titaniumları bir kenara bırakın, VW’ye yaptıkları kampanyayı Vestel’in aynen çakması bile CP+B’nin ününün nerelere kadar ulaştığının bir kanıtı.

Crispin bir çoğumuz tarafından hayran bakışlar ve açık ağızlarla alkışlanırken bir grup pesimist de, ajansın müşteriden yana hep şanslı olduğunu, zaten havalı müşterilerine havalı işler çıkarttığını söylermiş. Bu arada CP+B’nin Kuzey Amerika’daki Mini lansmanını tv kullanmadan gerçekleştirdiğini, Burger King’in X-Box oyununu ve Whopper Freak Out kampanyasını yaptığını da hatırlatayım.

Gelelim diğer tarafa. Microsoft kampanyalarını yıllardır McCann grubuyla yaparken hepimizin gözünde gittikçe hantallaştı, yaşlandı. Zune lansmanındaki müthiş animasyonlar da markanın imajını zerre yükseltmedi. Bir de Apple gibi perakende tarihine geçen bir marka reklamlarında çıkıp da doğrudan Microsoft’u kişiselleştirip hımbıl bir inek delikanlı üzerinden markaya giydirmeye başlayınca olay iyice kontrolden çıktı. Zaten Microsoft’un marka sorununun tespiti de bu şekilde yapılıyor: Artık kendi imajı üzerinde kontrolü kalmamış bir marka.

Alex Bogusky artık CP+B’de üst yaratıcı yönetmen değil. Yeni kampanyadan eş-üst yaratıcı yönetmenler Andrew Keller ve Rob Reilly sorumlu olacaklar. Yaratıcılar, Microsoft’u nasıl daha havalı yapacakları sorulduğunda “havalı olmaya çalışmak havalı değildir” diye yanıtlamışlar.

Bu konudan bahsetmemin sebebi, son günlerde ajanslara düşen “Jerry Seinfeld ve Bill Gates Microsoft reklamlarında oynayacak” haberi. Daha kampanya ortada yokken Jerry’nin bu işten 10 milyon dolar alınacağı konuşulmaya başlandı bile. CP+B’nin Alametifarika’nın sık sık yaptığı gibi garantili bir şöhret üzerinden yola çıkması bana zekice geliyor. Bakalım Apple’ın ‘Mac PC’ye karşı’ reklam serisiyle yerle bir olan imajını doğrultabilecek mi Microsoft.

Haber bağlantısındaki inceleme konuyu tüm detaylarıyla mükemmel bir şekilde anlatıyor. Her şeyi öğrenmek isteyenler kaçırmasın.

(Bu arada süper başarısız girişim Mojave Experiment‘i CP+B yapmadı. Pek ilginç bulmadığım bu kampanyayı detaylı yazmak istemiyorum, buradan özetini okuyabilirsiniz)