Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Cihangir’deki Rengarenk Merdivenin Hikayesi

Cihangir’deki Rengarenk Merdivenin Hikayesi

Cihangir'den Fındıklı'ya inen merdivenleri baştan aşağı rengarenk boyayan gönüllüler ve macerası.

Sokak sanatı projelerine ve türlü bağımsız işlere Bigu’da mümkün olduğunca yer veriyoruz çünkü hem yer verdiklerimizin hepsini çok beğenip sevmiş oluyoruz hem de markaların bu bağımsız sanatçıların işlerini ve fikirlerini kendi marka mesajlarına uyduğu sürece gelecekteki iletişim çalışmalarında kullanarak zaten yaratılmış konuşulmayı ve beğeniyi sahiplenme ihtimalini değerli buluyoruz. Bunun çokça örneğine de rastladık. Bu yüzden de bugün Cihangir’den Fındıklı’ya inen ve geçtiğimiz günlerde rengarenk boyanan merdivenler hakkında özellikle Twitter’da ‘boya markası viralidir’ yorumlarını görünce perde arkasını öğrenmek ve bu güzel işi Bigu’ya taşımak istedik.

fotoğraf kaynak:http://instagram.com/p/dcVR1lugtB/
Sıradaki fotoğraflar projenin fikir babası Hüseyin Çelikel Instagram hesabından. Hüseyin Çelikel çokça kullanılan bu merdivenlerin bakımsız ve kötü görünmesinden rahatsız olup onları gökkuşağı renklerinde boyama kararı alan bir Salı Pazarı esnafı, bir kafe işletmecisi. Cihangir sakinleri ve esnaf merdivenlerin daha iyi bir görünüme kavuşması ve düzeltilmesi için belediyeye baskı yaparken Hüseyin Bey’in aksiyon almasının üzerine 3 genç de kendisine yardıma başlıyor. İçlerin biri arkadaşımız olduğu için bu hikayeyi öğreniyoruz.
4 günde toplam 200 basamak boyanıyor ve sosyal medyada da, gelen geçen tarafından da herkesten çok fazla ilgi görüyor. Sonrasında mahalleli de destek vermiş elbette, Hüseyin Bey’in masraflarını kendisi karşılayarak hayata geçirdiği bir proje olması ve alışılageldiklerin aksine bir sokak sanatçısı tarafından hazırlanmış olmamasıyla bile, çok dikkat çekici bir hikaye.
Merdivenler boyanırken hiç destek veremeyenler boyayanlara bakkala giderek yiyecek-içecek getirme desteği dahi vermiş. Bu projenin naif amacı da insanları bir araya getirerek güzel bir şeyler yaratmasını sağlamak ve belediyeye bakın biz bunu yaptık, siz de daha güzelini yapın diyebilmek.

Bunlar da farklı Instagram hesaplarından ilk fotoğraflar: