Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Burger King’den Çocuk Menüsündeki Oyuncakları Eritme Kararı

Burger King’den Çocuk Menüsündeki Oyuncakları Eritme Kararı

Burger King çocuk menüsündeki oyuncakları kaldırdığını ve eski oyuncakları geri dönüşüm için toplayacağını duyururken McDonald's oyuncaklara seçenek olarak meyve veya kitap verebileceğini açıkladı.

Burger King ve McDonald’s çoğu zaman reklam filmlerinde karşı karşıya gelirler. İki fast food zinciri karşılıklı atışmaların yer aldığı kampanyalarla potansiyel müşterileri kendilerine çekmeye çalışırlar. Ancak bu sefer durum farklı. Rakipler bu sefer ortak bir sorun için bir araya geliyorlar. Hayatın her anında her yerinde kullanılan “plastikler” bu iki şirketin oyuncaklarında da bulunuyor. İngiltere’de iki kardeşin yazdığı mektup ise şirketi bu ortak sorunda buluşturuyor.

İngiltere’nin Hampshire kentinden 9 yaşındaki Ella McEwan ve 7 yaşındaki kardeşi Caitlin McEwan’ın McDonald’s ve Burger King’e “Çevreyi düşünün. Çocuk menülerinizle birlikte plastik oyuncak vermeyin” çağrısı yaptı. Yazdıkları mektup ile change.org üzerinden kampanya başlatan iki kardeşe 500 binden fazla kişi destek verdi.

Burger King Birleşik Krallık’ta artık oyuncak vermeyecek

Kampanyanın öncüleri olan iki kardeşe ilk olumlu yanıt Burger King’den geldi. Burger King Birleşik Krallık, artık plastik oyuncak dağıtmayacaklarını ve önceden dağıttıklarını da şubelerinde toplayıp dönüştüreceğini duyurdu. Jones Knowles Ritchie tarafından hazırlanan “The Meltdown” (Erime) adlı filmi ile kampanyayı başlattığını duyuran Burger King, şimdilik sadece Birleşik Krallık’ta başlayan kampanyanın önümüzdeki süreçlerde küresel olacağını söyledi. Birleşik Krallık’ta 500’ün üzerinde şubeye yerleştirilen toplama kutuları sayesinde de önceden verilmiş ürünler toplanacak. Burger King, sadece kendi plastik oyuncaklarını değil tüm diğer şirketlerin de (McDonald’s dahil) oyuncaklarını şubelere geri dönüşüm için getirilebileceğini reklam filminde söylüyor. Toplanan ürünler yeniden kullanılmak üzere eritilecek. Fast food zinciri ayrıca 19-30 Eylül tarihleri arasında getirilen oyuncaklar için ücretsiz çocuk menüsü ve Burger King çıkartması vereceğini duyurdu.

Şirket, menüsünden oyuncakları kaldırarak yılda 320 ton plastik kullanımının önüne geçmiş olacak. Burger King’in pazarlama müdürü Fernando Merchado bunun ilk adım olduğunu ve ilerleyen dönemde genişleyerek ilerleyeceğini bildirdi. Sürdürülebilir çözümler için olumlu katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Merchado, değişim için öncülük ettiklerini söyledi.

McDonald’s oyuncak yerine meyve veya kitap seçeneği koyuyor

McDonald’s ise geçtiğimiz temmuz ayında sert plastik oyuncaklarını önemli ölçüde azaltacağını ve yılın ikinci yarasında daha sürdürülebilir çözümler için çalışacağını duyurmuştu. Şirket kendilerine mektup yazan Caitlin McEwan ve Ella McEwan ile görüştü. McDonald’s şimdilik plastik oyuncakları tamamen kaldırmadığını bildirdi. Ancak plastik oyuncak yerine meyve seçeneği koyacaklarını açıkladı. Şirket bununla birlikte gelecek seneden itibaren çocuk menülerinin yanında hediye olarak kitap da verebileceklerini duyurdu. Ayrıca Mcflurry ürününün tek kullanımlık plastik kapakları ve kullanılan diğer plastik çubuklar kaldırılacak. Şirket böylelikle yaklaşık 1 tonluk plastik atığın oluşması engellenmiş olacak.

McDonald’s daha önceden de plastik oyuncaklarla ilgili bir proje gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl McDonald’s Japonya’da plastik oyuncakları geri dönüştüreceğini duyurmuştu. Şirket müşterilerine kullanılmayan plastik oyuncakları geri dönüşüm için şubelerine getirmeleri çağrısında bulunmuştu.

 

Künye

Müşteri: Burger King Birleşik Krallık
Ajasn: Jones Knowles Ritchie

Görsel: Youtube