Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bu Telefon Kılıfı Kaza Geçirmiş Otomobil Parçalarından Yapıldı

Bu Telefon Kılıfı Kaza Geçirmiş Otomobil Parçalarından Yapıldı

Volkswagen Stockolm, kazaya karışmış otomobil parçalarından ürettiği akıllı telefon kılıflarıyla direksiyon başında mesajlaşmanın tehlikelerine dikkat çekiyor.

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve internetin her an her yerden erişilebilir olmasıyla yükselen yeni bir tehlike var: Otomobil kullanırken mesajlaşma ya da internette gezinme… Pek çok STK ve marka kaza oranını ciddi şekilde yükselten bu alışkanlığa yönelik farkındalık çalışmaları yapıyor.  AT&T’nin “It Can Wait” kampanyası ve devamında gelen viral videolardan esinlenen çalışma, Rusya’daki canlı radyo yayınlarına girilen otomobil kazası canlandırması… Bunlar direksiyon başında mesajlaşmanın tehlikelerine değinen işlere örnek olarak verilebilir. Şimdi ise bir otomobil markası, Volkswagen, aynı konuyu farklı bir şekilde ele alıyor.

Çalışmanın mimarı reklam ajansı Nord DDB’ye göre otomobil sürerken mesajlaşma kaza ihtimalini 23 kat artırıyor. Bu nedenle ajans, insanlara bu konuya ilişkin sabit bir anımsatıcı sunmaya karar vermiş ve araç kullanırken basit bir dikkat dağılmasının ölümcül sonuçlarını görsel olarak ortaya koyan sınırlı üretim, akıllı telefon kılıfları tasarlamış.

Elde Yapılan 153 Telefon Kılıfı

“Crashed Cases” isimli bu kılıflar, sürücünün mesajlaşma nedeniyle yaptığı kazalardan alınma otomobil parçalarından oluşuyor. Yani elinizde tuttuğunuz kılıfların malzemesi için sonuçları belki de ölümcül olmuş bir kazaya karışmış otomobillerin kaporta parçaları ve camları kullanılmış.

Volkswagen Stockholm marka müdürü Johan Karlson, zarar görmüş bir otomobilden yapılma bir telefon kılıfı yaratarak telefonu elinize aldığınızda bir kez daha düşünmenizi amaçladıklarını söylüyor. Bu kılıfların otomobil kullanırken dikkati yola vermek gerektiğine ilişkin sessiz bir hatırlatıcı görevi yapacağını belirtiyor.

telefon kılıfı_volkswagen stockholm_nord ddb_crashed cases_isveç_bigumigu_

Elle tasarlanan 153 adet akıllı telefon kılıfı, Şubat ayından beri İsveç’te mesajlaşmanın yol açtığı kaza sayısına dikkat çekiyor. İlginç olan Şubat ayında, İsveç hükümetinin otomobil kullanırken telefon kullanılmasını yasaklayan bir yasayı yürürlüğe koymuş olması. Ajans, bu yeni yasağa rağmen kaza oranında bir düşüş görülmemiş olmasına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kılıflar yaklaşık 70 dolar’dan satılıyor. Elde edilen tüm gelir ise bu tip kazalarda yaralananların tedavi masrafları için bağışlanıyor. Kampanya için hazırlanan internet sitesi üzerinden kılıfları sipariş etmek ve konuya ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.

telefon kılıfı_volkswagen stockholm_nord ddb_crashed cases_isveç_bigumigu_ telefon kılıfı_volkswagen stockholm_nord ddb_crashed cases_isveç_bigumigu_ telefon kılıfı_volkswagen stockholm_nord ddb_crashed cases_isveç_bigumigu_

Künye:

Reklamveren: Volkswagen Stockholm
Reklam Ajansı: Nord DDB
Yetkili Yaratıcı Yönetmen: Andreas Dahlqvist
Sanat Yönetmeni: Anton Bolin
Reklam Yazarı: Svante Pårup
Müşteri İlişkileri Yönetmeni: Maja Björklén, Hogir Aslan
Halkla İlişkiler Yönetmeni: Susanne Johansson
Yaratıcı Yönetmen: Simon Higby
İş Yönetmeni: Magnus Wretblad
Yaratıcı Tasarım: Marc Östlund
Yapım: House
Yönetmen / Kurgu: Luca Monterosso
Kurgu / Grade / Online: Edward Lever
Yapımcı / Post Prodüksiyon Yapımcısı: Tomas Wall
Görüntü Yönetmeni: Marcus Dineen
Fotoğraf: Anton Olin

Görsel: Crashed Cases