Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bu Radyo Spotunu Her Duyduğunuzda Bir Kişi Hayatını Kaybetmiş Olacak

Bu Radyo Spotunu Her Duyduğunuzda Bir Kişi Hayatını Kaybetmiş Olacak

Parents of Road Victims'in polis verilerinden yararlanan kampanyasında; her ölümlü trafik kazası gerçekleştiğinde bir radyo spotu yayına girerek gerçek zamanlı olarak haberi duyuruyor.

Parents of Road Victims, daha önce hız konusuna dikkat çekmek için polisle iş birliği yaptığı çalışmasında hız yapan insanları hız nedenli trafik kazalarında çocuklarını kaybetmiş ebeveynlerle bir araya getirmişti. Bu e çalışmanın ardından şimdi yine güçlü bir çalışmayla karşımızda. Bu tarz işlerde çok da alışıldık olmayan bir mecrayı kullanarak, istatistiklerin ardındaki acı gerçekleri özel bir radyo spotu ile vurguluyor.

Geçtiğimiz yıl Belçika’da 640 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiş. 2016 yılına göre düşüş görülse de Belçika gibi nüfusu çok kalabalık olmayan bir ülke için oldukça yüksek bir sayı. Parents of Road Victims için FCB ajansı Happiness Brussels tarafından hazırlanan radyo kampanyası, bu sayının ne anlama geldiğini ve insanlara rakamların ötesindeki trajediyi anlatmayı amaçlıyor.

Bir sene boyunca sürecek kampanyada, trafik kazalarında bir insan hayatını kaybettiğinde bir radyo spotu devreye giriyor. Yani dinleyiciler radyo bu spotu her duyduğunda, o an birinin artık yaşamadığını bilecek. Bu yolla, kimseye bir şey ifade etmeyen istatistiklerin aslında bir yerlerde birilerinin yaşamını anlatıyor olduğu, o anda hayatını kaybeden kişilerin de birilerinin çocuğu ya da yakını olduğu, daha somut bir şekilde ve gerçek zamanlı olarak vurgulanıyor.

Polis Verisinden Gerçek Zamanlı Olarak Radyoya

“Behind the Numbers” (Sayıların Arkasında) adını taşıyan kampanya, doğrudan ulusal polis verilerine bağlı. Kısacası polisten birinin trafik kazasında öldüğü haberi gelir gelmez, önceden kaydedilmiş radyo spotu, sayı güncellenerek anında yayınlanıyor.  Böylece her spot, kendi içinde tek ve o ana özel bir hale geliyor. 5 radyo istasyonunda eş zamanlı olarak giren spotlar, trafikte hayatını kaybedenlerin gerçek ebeveynleri tarafından seslendirilmiş. Spotlar; bu istatistiğe her eklenen kişinin fazla olduğunu ve her sayının birilerinin çocuğu olduğunu vurguluyor.

Radyonun özellikle de otomobillerde dinlenildiği düşünüldüğünde oldukça doğru bir mecra seçimi olduğu da ortaya çıkıyor. Siz otomobilinizle hız yaparken o anda birinin bir başkasının hatası yüzünden hayatını kaybettiğini duymak, trafikte yaptığınız hatadan sizi caydırmak anlamında oldukça güçlü bir etki yapabilir.

Kampanyanın bir başka acı noktası ise bu projede çalışan reklam yazarının da bir arkadaşını trafik kazasında kaybetmiş olması. Yazar, bir önceki gün dinlediği ve 121. kişinin hayatını kaybettiğini duyuran spotun kendi arkadaşından bahsettiğini ancak ertesi gün, geriye dönüp baktığında anlamış. Bu üzücü tesadüf de kampanyanın yapmaya çalıştığı etkiyi vurgularcasına verilen istatistiklerin sadece düz sayılar olmadığını, gerçek insanların gerçek yaşamları olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Künye:

Reklamveren: Parents of Road Victims
Reklam Ajansı: Happiness Brussels
Yetkili Yaratıcı Yönetmen: Geoffrey Hantson
Yaratıcı Yönetmen: Philippe Fass, Mateusz Mroszczak
Yaratıcı Ekip: Roxane Schneider, Pieter Claeys
CEO / Stratejik Yönetmen: Karen Corrigan
Müşteri İlişkileri Grup Yönetmeni: Hans Smets
Müşteri İlişkileri Yöneticisi:  Tine Van Hasselt
Müşteri Temsilcisi: Gaelle Maes
Radyo Yapım: Raygun
Radyo Yönetmen: Peter Baert
Yapım:  Jérôme Gijsen, Toon Jansegers, Liesbeth Demolder
Kamera: Lisa Gadeyne, Sumi Arcos Mina
Motion: Remke Faber, Karlien Huygels
Görsel: YouTube