Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Brezilya’da Yüz Tanıma ile Tepki Ölçen Reklam Panoları

Brezilya’da Yüz Tanıma ile Tepki Ölçen Reklam Panoları

Brezilya'da metro kapısına yerleştirilen yüz tanıma özellikli ekranlar kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği açısından endişe yaratıyor.

Azınlık Raporu filmindeki reklam panolarını hatırlayanlarınız olacaktır. Retina taramasıyla kimliği saptayan bu hologramik panolar, oradan geçen kişiye doğrudan ismiyle seslenerek onunla etkileşime girmeye çalışıyorlardı. Oldukça sinir bozucu olan bu sahneler öte yandan reklamın geleceğine dair önemli bir ipucuydu aslında. Brezilya’daki bir metro hattına reklamlar için yerleştirilen yüz tanıma teknolojisi de bu tüyler ürpertici geleceğe çok yaklaştığımıza dair sinyaller veriyor.

Reklamlara yönelik tepkileri kaydediyor

São Paolo’da bir metro hattında, metro kapısına yerleştirilen yüz tanıma özellikli ekranlar, kişisel veri ve gizlilik açısından ciddi endişelere neden oldu. Ekran reklamları gösterirken diğer yandan her gün bu hattı kullanan yaklaşık 700.000 yolcunun tepkilerini sensörleri aracılığıyla algılayarak kaydediyor. Şu anda Via Quatro tarafından işletilen ve sarı hat durakları olarak adlandırılan Luz, Paulista ve Pinheiros duraklarında çalışır durumda. Muhtemelen pilot uygulama noktaları olarak seçilmiş bu duraklar.

Henüz yasal düzenleme yok

Yüz reaksiyonları mutlu, tatminsiz, şaşırmış ve nötr olarak kategorize edilmiş. İnsanların reklamlara olan tepkilerini takip etmenin yanı sıra her yolcunun cinsiyetini ve yaşını da yaklaşık olarak tahmin edebiliyor. Şu anda Brezilya’da kişisel bilgilerin bu şekilde kamusal alanda yüz tanıma aracılığıyla toplanmasını veya kullanılmasını yasaklayan hiçbir yasa bulunmuyor. Öte yandan, şu anda Brezilya Ulusal Kongresi, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gözden geçiriyor ve gelecekte daha fazla düzenlemeye gidilebileceğinin sinyallerini veriyor. Brezilya Tüketici Koruma Enstitüsü yetkilileri ise bu hatta hızlı geçiş gibi sivil protesto eylemleri organize etme hazırlığında.

Yüz tanıma teknolojisi karşısında nasıl kamufle olacağız?

Yasalardaki boşluktan faydalanarak doğrudan böyle bir uygulamaya geçilmiş olmasının hiç de etik olmadığı açık. Ancak yasal düzenlemeler yapılsa bile, bir takım ihlallerin önüne geçilebileceğine pek inanamıyor insan. Markaların yanı sıra hükümetlerin de kullanmak isteyebileceği ve kötüye de kullanabileceği bir teknoloji ne de olsa. Siz ne dersiniz?

Bu konuda beyin fırtınası yaparken aşağıdaki haberlere de göz atmanızı öneririm.

HyperFace Camouflage: Yüz Tanıma Sistemlerinin Aklını Karıştıran Eşarp [SXSW 2017]

Kameralara ve Yüz Tanıma Sistemlerine Karşı Sizi Koruyan Makyaj ve Giysiler

Yüz Tanıma Sistemlerine Karşı Giyilebilir Yüz Projektörü

Yüz Tanıma Sistemlerini Atlatmak İçin Aksesuar: Incognito

Görsel: Rafael Dias Katayama/Shutterstock