Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Humans of New York’un Kurucusu Brandon Stanton Dünya Turunda

Humans of New York’un Kurucusu Brandon Stanton Dünya Turunda

Ünlü fotoğraf blogcusu 50 gün içinde 10 ülke gezecek.

Humans of New York blogunun kurucusu Brandon Stanton 50 günlük bir dünya turuna çıktı. Bildiğiniz gibi Stanton son 3 yıldır New York’ta sokakta insanarı fotoğraflayıp onlara bir ya da iki soru soruyor ve fotoğrafları bu bilgilerle paylaşıyor. Stanton’ın Facebook sayfasının milyonlarca takipçisi var. Humans of New York’un hikayesini SXSW’te katıldığı bir oturum üzerinden daha önce şu yazımızda aktarmıştık.

Brandon Stanton bu elli gün içerisinde 10 ülke gezecek. Bu ülkelerdeki kişilerin fotoğraflarını çekip hikayeleriyle birlikte bizlerle paylaşacak tıpkı New York’ta yaptığı gibi. Ünlü blogger, Secretary General’s MDG Advocacy Group tarafından desteklenen Birleşmiş Milletler’in işbirliği ile çıktığı yolculuğunda olabildiğince fazla insanı dinlemek istiyor.


“If you speak gently, you’ll find good people wherever you go. If you find a bad person, just move on to the next person. // Eğer nazikçe konuşursan gittiğin her yerde iyi insanları bulursun. Eğer kötü bir insan çıkarsa karşına, hemen bir sonraki kişiye doğru hareket et.” (Petra, Jordan)

Projenin amaçlarından biri de Birleşmiş Milletler’in Millennium Development Goals projesini desteklemek. Kısaca MDGs denilen projenin hedefinde 2015 yılına kadar gerçekleştirilmek istenen 8 temel ihtiyaç var; yoksulluğu ve açlığı yok etmek, evrensel temel eğitimi sağlamak, cinsiyet eşitliğini oluşturmak ve kadınlar adına pozitif ayrımcılık sağlamak, çocuk ölüm oranlarını azaltmak, gebe anne sağlığını iyileştirmeye yönelik çalışmalar, HIV ve diğer hastalıklarla mücadele, çevrenin sağlığını sürdürmek, gelişme için küresel işbirliği.


“There’s a broken bottle down there! // Orada kırık bir şişe var!” (Amman, Jordan)

Stanton şimdiden Irak’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan insanların fotoğraflarını paylaşmaya başladı bile. IŞİD’den kaçan çocuklar, korkmadan yaşamak isteyen insanlar ve daha pek çok hikaye blogda yer alıyor. Dünyanın çoğunluğunun unuttuğu ya da unutmuş gibi davrandığı Orta Doğu’ya objektifini çeviren ve onların kelimelerini bize aktaran Brandon Stanton’ı blogundan, Facebook sayfasından ve Instagram hesabından takip edebilirsiniz.


“I’m living a good life. I’m a business owner. A lot of hotels say, ‘Come shine shoes for us. We will pay you better.’ I tell them: ‘Why would I do that? I am free.’ // İyi bir hayat yaşıyorum. Kendi işimin sahibiyim. Birçok otel, ‘Gel bizim için ayakkabı parlat. Daha çok para öderiz.’ diyor. Ben de onlara ‘Bunu neden yapayım? Özgürüm’. diyorum.” (Shaqlawa, Iraq)

Görsel kaynağı: humansofnewyork.com