Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bir Fincan Kahvenin Hatrına Akıllı Bir Pano

Bir Fincan Kahvenin Hatrına Akıllı Bir Pano

Norveçli gönüllülük platformu Frivillig.no için gerçekleştirilen çalışmada, bir otobüs durağına yerleştirilen akıllı pano aracılığıyla duraktakiler yaşlı bir adamla canlı akış üzerinden sohbet edip kahve içebiliyor.

Çeşitli sosyal sorumluluk çalışmalarında gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiren Norveçli internet platformu Frivillig.no, geçtiğimiz günlerde duygusal bir aktivasyona imza attı. Çalışmada Oslo’daki bir otobüs durağı yalnızlık çeken yaşlı insanlara dikkat çekmek için kullanıldı.

Açık hava reklamcılığı alanında tanınan JCDecaux tarafından hazırlanan çalışmada bir otobüs durağı raketine kamera ve kahve makinesi yerleştirildi. Duraktaki dijital raketin amacı ise evinde oturan yaşlıca bir adamı otobüs durağındakilerle buluşturmaktı. Bunun için de amcamız canlı yayınla panoya yansıtıldı ve otobüs bekleyenlerle etkileşime girebilmesi sağlandı.

Yan yana olmayan iki kişinin beraber birer kahve içip sohbet edebilmesini amaçlayan çalışmada, adam duraktakilere seslenerek onları kahveye davet ediyor. Kabul ettiklerinde ise adam elindeki cezveden kahve koyuyormuş gibi yaparken raketin altındaki kahve makinesi devreye girerek fincana kahve dolduruyor.  Sonrasında ise karşılıklı kahveler içilirken de tatlı tatlı sohbet ediliyor. Hobilerden ve hayattan bahsediliyor, beraber şarkılar söyleniyor, gülünüyor, eğleniliyor. Hatta kimileri otobüsügeldiği halde amcayla biraz daha konuşabilmek için bir sonrakini beklemeyi tercih bile ediyor.

Gönüllü Olmanın Sağladıkları

“Başkaları için bir şeyler yapmak sizin için de bir şey yapar.” mesajıyla biten bu iç ısıtan çalışmanın amacı insanları gönüllü olmaya teşvik etmek. İsterseniz mülteciler, isterseniz eğitim, isterseniz yaşlılar, isterseniz çocuklar… Seçeceğiniz konu size bağlı ama gelin, gönüllü olun diyor çalışma. Bunu da kısa bir sohbetin bile yalnızlık çeken birisi için ne kadar büyük bir değişiklik olduğunu, gönüllülüğün birilerin hayatında nasıl bir fark yaratabileceğini net bir şekilde, tatlı bir amcayla yapılan kısa ama tatlı bir sohbetle göstererek başarıyor.

Kampanyayı anlatan video, sosyal medyada büyük ilgi çekti. 2500’ün üzerinde paylaşım alan film, ciddi bir erişim sağladı.

Akıllı panolar bügünlerde pek çok dikkat çekici açık hava işinde kullanılıyor. Alkollü araç kullanımına karşı insanları uyaran mahkumların yaptığı canlı yayın, insanlarla etkileşime geçerek Samsung Gear S3’ü tanıtan saat mankeni ve yanında sigara içilince öksüren pano gibi çalışmalar bu tarz işlere örnek olarak verilebilir. Frivillig.no için gerçekleştirilen bu kampanya ise duygusal bir fayda sağlayarak ve insanlar arası gerçek bir etkileşim yaratarak “gönüllülük” konusuyla çok örtüşen bir etki kurmayı başarıyor.

Künye:
Reklamveren: Frivillig.no
Reklam Ajansı: JCDecaux Norway

Görsel: YouTube