Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bilimsel Olarak Kaygıyı Azaltan Şarkı

Bilimsel Olarak Kaygıyı Azaltan Şarkı

Yeni Zelandalı ASB Bank, gençlerin ruh sağlığı desteğine erişimlerini artırmak amacıyla hazırladığı kampanyası için bilimsel olarak kaygıyı azaltan bir şarkı yarattı.

Dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi araştırmalara göre Yeni Zelanda’da da Z kuşağı mensubu gençler bir önceki jenerasyondan daha yüksek kaygı seviyelerine sahipler. Gençlerin ruh sağlığı desteğine erişimlerini artırmak üzere kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Youthline ile üç yıllık bir iş birliği anlaşması imzalayan Yeni Zelandalı ASB Bank, “Konuşmak İlk Adımdır” adlı kampanyasının bir uzantısı olarak bilimsel olarak kaygıyı azaltan bir şarkı hazırladı.

Gençlerin gelişimini desteklemek üzere çalışmalar yürüten Youthline’ın çalışmalarını hızlandırmayı hedefleyen kampanya için Yeni Zelandalı şarkıcı Benee ve Auckland Teknoloji Üniversitesi’nin önde gelen sinirbilimi uzmanları ile iş birliği yapıldı. Bilim insanlarından alınan veriler ve test sonuçları ışığında Benee ile yapımcı Josh Fountain’dan müzik anahtarlarında, melodisinde, temposunda ve akorlarında kanıtlanmış kaygı giderici öğelerin kullanıldığı bir parça hazırlamaları istendi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ASB Bank (@asbbank)’in paylaştığı bir gönderi

Ortaya çıkan kaygı giderici unsurların kullanıldığı ‘Bagels‘ adlı parça çıktı. Parçanın anksiyete semptomlarını azaltmadaki etkinliği ise 30 katılımcı üzerinde nörolojik ve fizyolojik olarak test edildi. Sakinleştirici etkisi kanıtlanan şarkı için bir de benzer etkiye sahip olacak şekilde bir müzik videosu hazırlandı. Kreatif ajans The Monkeys Aotearoa ve animasyon evi Assembly ortaklığıyla hazırlanan klip, renklerden şekillere ve göz hareketlerine kadar izleyenler için rahatlatıcı olması amacıyla bilimsel tavsiyelere uyularak kurgulandı.

“Gençlerin dünyadan kaçmak için kulaklık taktıklarını hepimiz biliyoruz.” diyen Monkeys kreatif direktörü Damon Stapleton, bu nedenle gençlerin endişeli duygularını hafifletmelerine yardımcı olacak bir araç oluşturmak için bu içgörüden yararlanmak istediklerini belirtiyor. Dijital, OOH ve radyonun yanı sıra TikTok ve Instagram dahil olmak üzere entegre bir kampanya aracılığıyla tanıtılan Bagels parçasının akış gelirleri de Youthline’a bağışlanıyor. Endişeli veya bunalmış hisseden herkesin kullanabileceği ücretsiz bir araç niteliğindeki şarkı projesi, aynı zamanda ABS Bank tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan “Konuşmak İlk Adımdır” kampanyasının da bir parçası.

Bilimsel olarak kaygıyı azaltan şarkıyı Spotify üzerinden dinleyebilir ya da video klibiyle birlikte aşağıda izleyebilirsiniz. Ayrıca Joel Kefali tarafından yönetilen “Konuşmak İlk Adımdır” kampanya filmine de aşağıda göz atabilirsiniz.

Görseller: Stable, Instagram, Youtube