Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

adidas Ayakkabılarını Uzayda Test Etmeye Hazırlanıyor

adidas Ayakkabılarını Uzayda Test Etmeye Hazırlanıyor

adidas, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve Uzayda Bilim Geliştirme Merkezi (CASIS) ile yaptığı ortaklıkla performans ve sürdürülebilirlik konularında atılım yapmayı amaçlıyor.

Son dönemlerde tek hammaddenin kullanıldığı geri dönüştürülebilen ayakkabı Futurecraft Loop ve Donald Glover imzalı adidas Originals koleksiyonuyla dikkat çeken adidas teknolojiyi dayanıklı ve sürdürülebilir ürünleri için kullanmaya devam ediyor. Şirket son projesiyle ayakkabılarını uzayda test etmeye hazırlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile yapılan uzun soluklu iş ortaklığı ile ürünlerin tasarım ve mühendislik açısından geliştirilmesi planlanıyor. Ayrıca kullanıcıların performansı ve sürdürülebilirlik konularında da atılımların gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

adidas uzayda Boost Teknolojisini test edecek

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı ve dünyanın en gelişmiş tesislerden biri olan Uzayda Bilim Geliştirme Merkez CASIS ile gerçekleştirilen ortaklığın ilk aşaması ürün yeniliklerine odaklanıyor. Marka, Boost teknolojisini yer çekiminin müdahalesi olmadan test etmek istiyor. NASA’nın geliştirdiği teknolojilerin desteğiyle mevcut ürünlerinin performansını ve rahatlığını arttırmak için ne gibi yenilikler yapabileceğini araştırılacak.

Testler sürdürülebilirlik konusunda araştırmalar için de fırsat sunuyor

Şirketin bir diğer hedefi Boost orta taban teknolojisini ve ayakkabılarını önümüzdeki süreçlerde SpaceX kargo görevinde olacak ISS Ulusal Laboratuvarına göndermek. Testleri burada gerçekleştirmek yenilikler için fırsat oluşturacak. Bu yılın başlarında astronotlara bir futbol topu göndererek yer çekimsiz ortamda bazı testler gerçekleştiren adidas 2020’de başlayacak testler ile Boost teknolojisine sahip ayakkabıların performansını ve konforunu nasıl arttırabileceğini inceleyecek. adidas Marka Stratejisi Başkan Yardımcısı James Carnes, CASIS ile çalışmanın şirketin yeni standartlar oluşturmasına yardımcı olacağını vurgularken bu ortaklığın sadece spor performansını geliştirmek için değil sürdürülebilirlik konusundaki araştırmalar içinde bir fırsat olduğunu söylüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı Program ve Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Christine Kretz’e göre uzay koşulları yeni keşiflere yelken açmak için ideal bir ortam. Bazı değişkenler üzerinde kontrol sahibi olmak yeryüzünde yapılamayacak testlerin gerçekleştirilmesine ve bilgilerin toplanmasına olanak sağlıyor. Kretz bu duruma örnek mikro yer çekimi, hava akışı ve topu yerinde tutan dış destekler olmadan dönen bir topun davranışının gözlemlendiği belirli deneyleri gösteriyor.

Sürdürülebilirlik konusuna ağırlık veren adidas ilerleyen aşamalarda uzay istasyonunu kullanırken kişinin performansı ve sürdürülebilirlik konularında araştırmalar yapmayı planlıyor. Astronotların zorlu koşullara dayanabilmesi için uyguladıkları fiziksel antrenman düzeninden gelen bilgileri sporcular için uygulanabilir hale getirmeye çalışacak. Uzayın zorlu koşullarında gerçekleşecek testler materyallerin kullanımını ve değerini optimum seviyeye çıkarmak için bir fırsat oluşturuyor. Böylelikle sürdürülebilir oluşum ve ürünlerin yeniden yaratma yöntemlerinin geliştirilmesinin önü açılmış olacak.

Görsel: Youtube, adidas