Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Yerli Malı Elektrikli Otobüs: Avenue EV

Yerli Malı Elektrikli Otobüs: Avenue EV

ASELSAN ve TEMSA ortaklığıyla geliştirilen Avenue EV, Türk mühendislerin imzasını taşıması ve yerli çekiş sistemi olmasıyla dikkat çekiyor.

TEMSA ve ASELSAN işbirliğiiyle üretilen “ilk %100 milli elektrikli otobüs” unvanı iliştirilen Avenue EV, dün Sabancı Center’da yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. Küresel ihtiyaçlar ve pazar hedeflenerek üretilen Avenue EV, tamamen elektrik gücüyle çalışıyor. Hızlı şarj özelliğiyle 8 dakikada pilini tamamen doldurabilen otobüs, araç içi internet erişimi de sunuyor.

Avenue EV 35 oturan, 55 ayakta ve 1 tekerli sandalyeli yolcuyu aynı anda ağırlayabiliyor. Tamamen yerli elektrikli çekiş sistemi ve tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen Avenue EV, tek şarjla 50 – 70 km yol gidebiliyor.

Yüzde yüz yerli üretim ibaresiyle tanıtılan Avenue EV’nin basın bülteninde mühendislik ve çekiş sisteminin yerli üretim olduğu vurgulanıyor. Ara mal, hammadde gibi üretim kaleminin diğer birimleriyle birlikte üretimin başladığı ilk noktadan son ana kadar yerel sermaye kullanımına dair net bir bilgi yer almıyor. Ancak ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Ulaşım Güvenlik Enerji Trafik Otomasyon ve Sağlık Sistemleri (UGES) Sektör Başkanı Y. Suat Bengür, ASELSAN tarafından geliştirilen çekiş sisteminin üniteleri olarak çok fazlı motor ve motor sürücü, araç kontrol bilgisayarı, Yüksek Güç Dağıtım Birimi ve DC/DC çevirici birimlerini de toplantıda tanıttı.

Görsel: TEMSA