Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Yapı Kredi Ahmet Kural’la Çalışmayı Bıraktı

Yapı Kredi Ahmet Kural’la Çalışmayı Bıraktı

Yapı Kredi, 2 gündür yaşanan gelişmelerin akabinde Ahmet Kural ile reklam çalışmalarına devam etmeyeceğini duyurdu.

Dünden beri Türkiye’nin gündeminde bir darp olayı vardı. Şarkıcı Sıla, Ahmet Kural’ın kendisini darp ettiğini açıkladı ve bazı fotoğraflar paylaştı. Sıla, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek Ahmet Kural’dan şikayetçi oldu. Fiziki şiddet gördüğünü iddia eden sanatçı, 3 ay koruma kararı çıkarttı kendisi için. Bundan böyle Ahmet Kural 3 ay süreyle Sıla’ya yaklaşamayacak.

Tabii ki Ahmet Kural da bu konular hakkında açıklama yapıyor, yalanlıyor ve en sonunda özür diliyor. İki insanın özellerini yüzde yüz bilemeyiz. Fakat ortada bir şiddet varsa ve 3 ay yaklaşmama emri çıkarttıracak bir boyuttaysa bu şiddetin sorumlusu olduğu iddia edilen kişinin markalarla anlaşmaları ne olacak? Ahmet Kural, bir süredir Yapı Kredi’nin reklam yüzlerinden biriydi.

Yapı Kredi bu gelişmeler üzerine Ahmet Kural’la reklam çalışmalarına devam etmeyeceğini duyurdu. Toplumsal cinsiyet eşitliği, özgürlük gibi kavramları etik olarak insanlara aşılamayı vizyon edinmiş bir markanın bu yönde tavır alması çok şaşırtıcı olmasa da Türkiye’de bu tip krizlerde çok sık görmediğimiz bir karar ve açıklama geldi Yapı Kredi’den.

Yapı Kredi’nin açıklaması şöyle:

“Bankacılık sektöründe, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla öncü rol üstlenen ve kadın istihdamı konusunda sektörüne uzun yıllardır liderlik yapan bir kurum olarak, reklam kampanyamızda yer alan oyuncu Ahmet Kural hakkında kamuoyuna yansıyan haberleri titizlikle takip etmekteyiz.

Bahsi geçen iddialar ve iddialara konu teşkil eden davranışların Bankamızın etik anlayışı ile bağdaşması söz konusu değildir.

Konunun yargıya intikal etmiş olması sebebiyle, ek karar ve yaptırım haklarımız saklı kalmak kaydı ile, yargının vereceği nihai karara kadar gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Bununla birlikte, mevcut iletişim çalışmalarımızı durdurduğumuzu ve Ahmet Kural ile olan iş birliğimize devam etmeyeceğimizi ifade etmek isteriz.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin imzacısı olarak, iletişim çalışmalarımız da dahil olmak üzere işimizin her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucusu olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna saygı ile bildiririz.”

Yapı Kredi bu cesur ve hızlı kararıyla tüm sektöre örnek bir tutum göstermiş oldu.

Görsel: Sıla