Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Üniversite Öğrencilerinin 3B Baskıyla Hazırladığı Paslanmaz Çelikten Bisiklet

Üniversite Öğrencilerinin 3B Baskıyla Hazırladığı Paslanmaz Çelikten Bisiklet

Örümcek ağını andıran iskeletiyle Arc Bicycle, Delft Teknik Üniversitesi öğrencileri ve robotik 3b baskı teknolojileri geliştiren MX3D'nin işbirliği sonucu hayata geçirildi.

Ulaşım konusunda motorlu taşıtlardan çok bisikletlerin hüküm sürdüğü Amsterdam’da bisiklet üzerine yapılan geliştirmeler ve üniversite projeleri, haliyle motorlu taşıtlardan fazla. Delft Teknik Üniversitesi öğrencileri de Gelişmiş Prototipleme dersi için hazırladıkları Arc Bicycle ile bisiklet tasarımlarının teknolojiyle ne kadar iç içe geçebileceğini gösterdi.

Robotik 3B teknolojiler üzerine araştırma ve geliştirme yapan Amsterdamlı şirket MX3D ile ortaktaşa geliştirilen Arc Bicycle, paslanmaz çelikten oluşan örümcek ağını andıran iskeleti sayesinde tanıtımının yapıldığı üniversitenin bilim fuarında büyük ilgi gördü. Öğrenciler ilk etapta bu tasarımın bir prototip olduğunu söylese de seri üretime geçtiği aşamada da büyük ilgi çekeceği aşikar.

12 kilogram olan Arc Bicycle, geleneksel bisikletlerle aynı ağırlığa sahip. Projeyi geliştiren öğrenciler, Arc Bicycle’ın geliştirme sürecini bloglarından paylaşmaya devam edecek.

Projede kullanılan 3B baskı teknolojisini farkı kılan unsur ise MX3D’nin geliştirmiş olduğu 6 eksenli yazıcı robot kol teknolojisi. MX3D şu anda aktif olarak Amsterdam’daki bir kanal üzerinde 3B yazıcılarla bir köprü basmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 1 senedir devam eden projede kullanılan hammadde ve robotik teknolojinin aynısı Arc Bicycle’ın geliştirilmesinde de kullanıldı.

Görsel; Arc Bicycle

REKLAM