Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Ukiyo-e Stilinde İnternet Mimleri

Ukiyo-e Stilinde İnternet Mimleri

Memes of the Floating World, favori internet mimlerini ukiyo-e tarzı çizimlere dönüştürüyor.

Instagram’da @ukiyomemes kullanıcı adıyla 5 Şubat’ta yayına başlayan bir hesap, popüler internet mimlerinin Japon baskı sanatı stiline uyarlanmış versiyonlarını paylaşıyor. Her şey çizerin “Kediye Bağıran Kadın” mimini seven eşi için hazırladığı bir Noel hediyesiyle başlamış. Seri o zamandan bu yana devam eden Memes of the Floating World adlı bir sanat projesine dönüşmüş. 


Kediye bağıran kadın mimi

Klasik Japon sanatıyla internet içeriklerini harmanlamak

Çizerin yarattığı tuhaf ve rüya gibi evrende klasik Japon ahşap baskı sanatının efsaneleri; mimler ve geçmişten ya da günümüzden seçtiği internet içerikleriyle harmanlanıyor. Çocukluğunda büyükannesinin evinin duvarlarımda asılı olan orijinal ukiyo-e koleksiyonuna duyduğu hayranlık, Japonya’nın sanatına ve kültürüne dair ömür boyu sürecek bir tutkuya dönüşmüş. Favori Japon sanatçılarının başında Takashi Murakami ve Yoshitomo Nara geliyor. 

https://www.instagram.com/p/B8Ki4ZPBQNg/

Sanatçı, bu klasik sanat tarzını yeni bir şey yaratacak şekilde modern pop kültürüyle harmanlamaktan onur duyduğunu belirtiyor. Ayrıca bu mim çizimlerinin inanılmaz derecede emek vermeyi gerektiren işler olduğunu vurguluyor. Her parçanın tasarlanması, araştırılması, taslak haline getirilmesi ve tamamlanması birkaç hafta sürüyor. Geleneksel mürekkep, boya, eski kağıt ve kumaş gibi malzemelerle dijital tekniklerin bir kombinasyonu ile yaratılıyorlar. 

https://www.instagram.com/p/CED9jbID7dj/

Sanatçı çalışmalarının baskılarını Society6 mağazasında satışa sunuyor.

Memes of the Floating World


https://www.instagram.com/p/CDNpzvljttI/

Görsel: Instagram