Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Ufuk Çizgisine Bakarak Zamanı Okuyun

Ufuk Çizgisine Bakarak Zamanı Okuyun

Horizon, ufuk çizgisi etrafında dönen kadranı ile zamanı okumaya yenilikçi ve sezgisel bir bakış açısı sunan farklı bir kol saati.

Saat tasarımı tasarımcıların sevdiği bir alan… Sevdiklerinizin yerini gösteren duvar saatleri, zamanı 3 boyutlu gösteren masa saatleri, ahşap görünümlü kol saatleri… Bunlar gibi yenilikçi pek çok saat fikri görebiliyoruz. Kickstarter üzerindeki kampanyası başarıyla sonlanan Horizon da bir kol saati. Ancak zamanı bildiğimiz anlamda saat, dakika ve saniye olarak göstermiyor. Bunun yerine günün önemli anlarıyla zaman kavramını ifade ediyor.

Optik Instruments tarafından yaratılan İsviçre yapımı Horizon ile zamanın saniye saniye ilerleyişini görmüyorsunuz. Bunun yerine zaman, her geçen saatin ana işaretleri ile anlatılıyor. Çeyrek var, çeyrek geçiyor, buçuk gibi 1 saat içerisindeki ana noktalar Horizon’da yer alıyor. Bunun nedeni ise zamanı zaten bu şekilde ifade etmemiz. 1’i 32 geçmesi önemli değil aslında pek çoğumuz için, buçuğu geçmiş olması önemli. Horizon da zamana dair bu kısayollar alarak kol saatine adapte ediyor. Saniyeleri değil; zamanı ön plana koyan bir saat yani karşımızdaki.

Dönen Kadran ve Ufuk Çizgisi

Horizon, günün 24 saatini anlamlı bir şekilde ifade ediyor. Gece-gündüz, aydınlık saatler-karanlık saatler, sabah-akşam gibi. Bunu da gece ve gündüz arasındaki ufuk çizgisiyle ayırıyor. Ufuk çizgisi anlamına gelen “Horizon” ismi de buradan geliyor. Saati kullanmak kolay, yeniden öğrenmenizi ya da farklı saat okumalarına alışmanızı gerektiren bir yöntemi yok. Saati okuyabilmek için tek yapmanız gereken bir çizgiye, ufuk çizgisine alışmak. Bu anlamda karışık gibi görünse de aslında sezgisel bir basitliğe sahip.

Horizon’ın ana kadranı her 24 saatte bir tam dönüşünü tamamlıyor. Zaman ise kırmızı çizgiyle gösteriliyor. Burada tam saat, buçuk, 15″ ve 45″ ayrımları yapılmış. Kırmızı çizgiye bakarak tam dakikayı değilse bile günün saatini yaklaşık olarak kolayca anlayabiliyorsunuz. Zaman içerisinde siz saate alıştıkça, kırmızı çizgiye bakmanıza gerek kalmadan sadece ufuk çizgisinin açısına bakarak bile saati takribi olarak anlamanız mümkün. Bunun dışında daha kesin bir şekilde zamanı öğrenmek isteyenler için de referans noktalarını kullanarak tam dakikayı okumak mümkün.

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

Saatin zamana dair farklı ve yenilikçi bir bakış sunan vizyonunun yanı sıra tasarımı da oldukça şık. Dönen kadranıyla işlevi biçimin önünde koymasına rağmen hemen dikkat çekecek türden bir görünümü var. Flagship, Billet, Technik ve Navigator isimli 4 renk seçeneği sunan saat, tüm modellerde ayrıntılara gösterdiği özenle dikkat çekiyor. 316L paslanmaz çelikten üretilen saatte, safir kristal kullanılmış.

45 aya varan bir pil ömrü sunan Horizon, günlük kullanım için tasarlanmış, dayanıklı bir saat. 100 metreye kadar suya dayanıklılık özelliğine sahip. Duş, yüzme ve şnorkelle dalış için ideal. Günlük hayat içerisinde takıp çıkarmanız gerekmiyor.

Horizon, hayattaki her şeyin döngüsel olmasından ilham alan bir saat. Dünyanını dönüşü, mevsimler, yaşam… Her şey döngüsel bir şekilde ilerliyor. Horizon da bir çemberin sonsuzluğu ve yaşamı ifade eden spiritüel anlamıyla birlikte, güvenilirliğini alıyor; zamanı alışık olduğumuz bu döngüsellikle birlikte simgeleyen bir araca dönüştürüyor.

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_6

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_6 horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_6

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_ horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_ horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_ horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_

horizon_optik instruments_saat_kickstarter_bigumigu_6

Görsel: Optik InstrumentsKickstarter