Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sürdürülebilir Olmayan Moda Markalarının Reklamlarını Engelleyen Eklenti

Sürdürülebilir Olmayan Moda Markalarının Reklamlarını Engelleyen Eklenti

Çevreye duyarlı olmayan moda markalarına ait reklamları belirlemek ve engellemek için yapay zeka teknolojisini kullanan shADe, bu yolla sürdürülebilir markaları desteklemeyi hedefliyor.

Imperial College London ve Royal College of Art öğrencilerinin ortaklaşa geliştirdiği shADe adlı eklenti, internet üzerinden yapılan alışverişlerde etik olmayan hızlı moda markalarını engelleyerek hem şirketleri hem de tüketiciyi sorumluluk sahibi olmaya teşvik ediyor.

Eklentinin yaratıcıları Fatimah El-Rashid, Jenny Hu, Joy Zhang ve Sille Eva Bertelsen shADe‘nin bir tarayıcı eklentisinden tüketiciler ve şirketler arasındaki işbirliğini teşvik edebilecek bir platforma nasıl dönüşebileceğini keşfetmekten heyecan duyduklarını ifade etmiş.

Dijital protesto eklentisi shADe

Eklenti için hazırlanan videoda verilen istatistiklere göre dijital pazarlama, moda markalarının toplam pazarlama bütçelerinin yüzde 66’sını oluşturuyor. shADe sürdürülebilir olmayan şirketlerin tüketiciye erişimini azaltarak, özellikle de yeşil göz boyama (greenwashing) ile mücadele etmeyi hedefliyor.

shADe, bir kullanıcı internette gezinirken gerçek zamanlı olarak markaları ve logoları tanımak için makine öğrenmeyi kullanıyor. Güvenilir şirketlerin sürdürülebilirlik puanlarının bulunduğu bir veri tabanıyla sürekli karşılaştırma yaparak çalışıyor. Sürdürülebilirlik puanları düşük olan şirketlerin reklamlarını engelliyor.

Görsel: shADe