Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sgnl: İşaret Parmağını Telefona Çeviren Saat Kayışı

Sgnl: İşaret Parmağını Telefona Çeviren Saat Kayışı

Sgnl, gerçek anlamda parmak uçlarıyla telefon görüşmeleri yapmayı sağlayan bir saat kayışı.

Klasik saatler ya da Apple Watch, Samsung Gear gibi akıllı saatlerle uyumlu çalışan Sgnl ile parmak uçları telefona dönüşüyor. Sgnl akıllı saat kordonu ile işaret parmağınızı kulağınıza, baş parmağınızı ise ağzınıza götürerek telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Kullandığınız saat kordonunu Sgnl’la değiştirerek, kordona yerleştirilmiş dahili mikrofon sayesinde sesinizi karşı tarafa aktarabilir, karşı tarafın sesini net bir biçimde duyabilirsiniz.

Sgnl sayesinde arama geldiğinde cevap vermek için akıllı telefonu cepten ya da çantadan çıkarmaya, mikrofonlu kulaklık gibi ekstra aparatlar taşımaya gerek kalmıyor. Parmaklar sesin yayılmasını sağlarken arka plandaki sesler de engelleniyor. Böylece en gürültülü yerlerde bile net şekilde duyulacak konuşmalar yapılabiliyor.

Sgnl, ses sinyallerini Bluetooth aracılığıyla alıyor. Bir ses sinyali geldiğinde akıllı kordon, düşük güç tüketimine sahip Body Conduction Unit (BCU) sistemi sayesinde ele ve parmaklara doğru titreşim yayıyor. Ses iletimi titreşim sayesinde sağlanıyor ve bu titreşimler insan bedenine her hangi bir zarar vermiyor. İşaret parmağı kulağa götürüldüğünde titreşimler yankı yoluyla kulağınıza en yakın bölgede güçlü bir ses oluşmasını sağlıyor.

Sgnl’ın ilk etapta odaklandığı nokta insan sesini aktarmak. 2000Hz ses frekansına kadar net sesler alabileceğiniz Sgnl’den 2000Hz eşiği aşıldığında yani parmak uçlarından müzik dinlemek istenildiğinde ise ses sinyalleri büyüdüğünden kaliteli ses alınamıyor. Ancak, Sgnl’ı geliştiren ekip, kordonun işlevselliğini daha geniş aralıklı ses dalgalarına taşımak istiyor.

Sgnl mobil uygulaması, arama hatırlatma, aktivite takibi ve önemli görüşmelerin yaklaştığını hatırlatan bilgilendirmelerle kullanıcıyı daha organize, daha yönetilebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeye yönlendiriyor.

Kickstarter’da 1.420.227 dolar ile hedefinin %2.849 üzerinde fonlanan Sgnl’a, ön siparişle 139 dolara, Şubat 2017’de sahip olabilirsiniz.

Görsel: Sgnl, Kickstarter