Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Rotten Tomatoes’un Eş Kurucusu Stephen Wang ile Röportaj [RISE 2016]

Rotten Tomatoes’un Eş Kurucusu Stephen Wang ile Röportaj [RISE 2016]

RISE Conference'da Rotten Tomatoes'un eş kurucusu Stephen Wang ile platformun çalışma dinamikleri üzerine konuştuk.

Film eleştirileri, oyuncular, yönetmenler ve sinema haberlerinin yer aldığı ve kendine özgü film derecelendirme sistemiyle özel bir alan yaratan Rotten Tomatoes‘un eş kurucusu Stephan Wang‘e bu dinamikler üzerine birkaç soru sorduk.

Kitle kaynak tabanlı oylama mekanizması Rotten Tomatoes’un şeffaflığını nasıl etkiliyor?

Rotten Tomatoes’da yer alan incelemeler ve film eleştirileri aynı zamanda diğer yayın ve mecralardan besleniyor. Bu da Tomatometer‘da yer alan tüm eleştiriler profesyonel eleştirmenler tarafından yapıldığı anlamına geliyor. Dolayısıyla gerek sinema gerek diğer endüstrilerden aşina olunan kitle kaynak tabanlı değerlendirme mekanizmasından ayrılarak farklılaşıyor.

Rotten Tomatoes’a katkı sağlayan eleştirmenlerin en az 50 makalesi bulunuyor. Bu nedenle rastgele birisinin yorumlarıyla değil sinema dünyasına karşı büyük tutkusu olan insanların yorumları bulunuyor. 50’den fazla eleştiri yazabilmek için kat be kat daha fazla film izlemiş olmanız gerekiyor. Dağarcığınızı geliştirirken hem sevdiğiniz hem de izlemekten keyif almadığınız filmlerle vakit geçiriyorsunuz. Bu yapı da Rotten Tomatoes’un güvenilirliğini destekleyen bir faktör haline geliyor.

Bu mekanizma sayesinde daha yalın puanlar elde edilebiliyor mu?

Sonuçları yalın olarak tanımlamak doğru olmayabilir çünkü bir sanat formu olarak sinema içinde puanlama derecelendirmeyi sağlasa da sanat kişiden kişiye değişen zevklerin meyvesidir. Tek bir kişinin görüşüyle hareket etmektense Rotten Tomatoes olarak 1998’den bu yana farklı görüşleri bünyemizde topladık. Bu sürenin sonucunda da topluluğumuz Tomatometer‘ı kullanmak için kendi içgörülerini geliştirdiler.

Kimi sinemaseverlerin Tomatometer‘ı %60’ın altındaki filmleri izlemediğini gördüm. Benim içinse bu limit %40’ın altındaki filmleri izlememeye dayanıyor. Her izleyicinin Tomatometer‘ı kullanmak için kendi dinamikleri olduğuna inanıyorum. Tomatometer‘ı bir araç olarak görürsek bu araçlar birçok farklı yöne gitmek mümkün.

Birçok kullanıcı sinemaya gitme kararı verirken kendi Tomatometer‘ı kendi süzgeçlerinden geçirerek eleme yapıyor.

Rotten Tomatoes, kullanıcı verisini nasıl değerlendiriyor?

Üyelik süreci sırasında basit birkaç kişisel bilgi isteniyor. Sonrasında insanlar kendi arkadaşlarının sinema zevklerini takip etmek için kullanıyor. Bu sırada üyelerin, film izleme kararına etki edildiğini görebiliyoruz. Ancak genellikle insanlar Rotten Tomatoes’u eleştirmenlerin yorumlarını görmek için kullanıyor. Bu nedenle yoğun bir kullanıcı verisi kullanma ihtiyacı bulunmuyor. Yani her şey gönüllülük esasına dayalı.

Görsel: Bigumigu, RISE