Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Piştiğinde Şekil Alan Çevreci Makarna

Piştiğinde Şekil Alan Çevreci Makarna

Nakliye sürecini daha çevreci ve verimli kılmak isteyen araştırmacılar, piştiğinde istenen şekli alan düz hamur tabakalarından oluşan makarna tasarladı.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi Şehir Koleji’ndeki bilim insanları, makarnayı nasıl daha “verimli” hale getirebilecekleri üzerinde çalışıyor. Verimlilik sözcüğüne bir parantez açalım. Makarnaların, nakliye sürecini daha çevreci hale getirip tek seferde daha fazla ürün taşınabilmesini mümkün kılacak hatta üretim sürecini de kolaylaştıracak bir çözümden bahsediyoruz. Bu çözüm aynı zamanda sofrada insanların göz zevkini tatmin edecek makarnaları da mümkün kılmalı.

Şekli önceden programlanabilen makarna

Araştırmacıların üzerinde durduğu çözüm, programlanabilir makarna. Bu makarnaları satın aldığınızda şekilleri, düz kuru hamur tabakalarından ibaret. Suda kaynattığınızda özel tasarımlı şekillerine bürünüyorlar. Fikir, yumuşak robotik ve origami gibi alanlardan ilham alıyor.

İşin sırrı, hamur suyu emip genişlediğinde farklı yönlerde bükülmesine neden olan ve sırt olarak adlandırılan baskı yapılarda. Daha basit bir tabirle bu sır, makarnadaki çıkıntılarda ve bu çıkıntıların konumlarında. Makarnanın genel şekli ile birlikte benzersiz şekilde kalibre edilmiş sırt derinliği ve aralığı, suda kaynatıldığında istenen şekilleri almasıyla sonuçlanıyor. Araştırmacılar bu yöntemle, burgu ve düdük makarna gibi popüler makarna şekillerinin yanı sıra görünüşleriyle makarnanın sunumunu kökünden değiştiren ilginç şekiller elde etmiş. Herhalde araştırmayı yürüten ekip de bu süreçte birkaç kilo almıştır.

Araştırmacıların açıklamalarına göre bu sistem, ambalajdaki hava boşluğunu azaltmak için düz paketlenebilen makarna üretilebilmesini sağlayacak. Belirli gıda üretim süreçlerinin verimliliğini artırabilecek ve gıdaların sürdürülebilir ambalajlanmasını kolaylaştıracak. Hatta aynı yaklaşımı başka gıdalara da uygulamayı planlıyorlar. Benzer bir sürdürülebilir yaklaşımı, Sony’nin tetris benzeri ambalajlarında görmüştük. Tek seferde daha fazla ürünün nakliyesi gerçekten karbon salımını azaltmak açısından önemli.

Görsel: YouTube, Science Magazine