Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
PETA Terk Edilen Hayvanlar İçin Sokakları Aydınlatıyor

PETA Terk Edilen Hayvanlar İçin Sokakları Aydınlatıyor

PETA, yılbaşı hediyesi olarak verilen hayvanların sokağa bırakılması konusuna dikkat çekmek için Hamburg sokaklarına aydınlatılmış köpek silüetleri bıraktı.

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler organizasyonu PETA, dünya genelinde 6.5 milyon üye ve destekçiye sahip. Hayvan haklarını savunan organizasyon, bunun için pek çok alanda mücadele yürütüyor. Organizasyon hayvanların acı çektiği ana dört alana odaklanıyor; laboratuvarlar, gıda, moda ve eğlence endüstrileri. Bunların yanı sıra; genellikle zararlı olarak görülen kemirgenlerin acımasızca öldürülmesi ve evcil hayvanlara karşı uygulanan zulüm gibi farklı konularda da çalışma yürütüyor.

2018’in bitmesine kısa bir süre kala önemli bir konuya dikkat çekmek isteyen PETA, yayınladığı videoda hayvanların yılbaşı hediyesi olmadığı konusuna odaklanıyor ve 53 saniyelik bir uzunluğa sahip. Bu kadar kısa bir videoda verilmek istenen mesajın nasıl işlendiği oldukça kritik bir konu olmasına rağmen, bu kısa video hayvanların yılbaşı hediyesi olmadığı mesajının önemini vurgulamaya yetiyor.

Şehrin farklı noktalarında terk edilmiş hayvan silüetleri

Serviceplan Campaign International imzası taşıyan kampanya için tasmalı köpek silüetleri oluşturulmuş ve gece daha belirgin olması için küçük ampüllerle donatılmış. Oluşturulan tasmalı köpek silüetlerinin videosu çekilirken de mekan seçimleri rastgele yapılmamış. Yayınlanan videoda görülen tasmalı köpek silüetlerinin çekimleri, Hamburg’da hayvanların en sık terk edildiği noktalarda gerçekleştirilmiş.

Sahiplendiği hayvanı terk etmek için otoyolda duran bir otomobilin tekrar yola çıkmasıyla ve Celtic Woman’ın Silent Night isimli parçasının yeniden yorumlanmış bir versiyonuyla başlıyor video. Ardından yılbaşında hediye edilen hayvanları temsilen konulan ışıklandırılmış bir köpek heykeli sahneye çıkıyor.  Videonun devamında tasmalı köpek silüetlerini, tren yolunun kenarında, işlek bir caddede ve şehrin dışında ıssız bir alanda görüyoruz. Ardından PETA’nın vermek istediği mesajlarla son buluyor.

Künye:

Ajans: Serviceplan Campaign International 
Tasarım Yönetmeni: Sebastien Stabenau
Metin Yazarı: Niklas Scholz
Sanat Yönetmeni Yardımcısı: Philipp Trübiger & Daniel Hill
Sanat Yönetmeni: Svea Drechsler
Fotoğraf: Hütz
Yönetmen: Justus Becker
Görüntü Yönetmeni: Jasper Engel
Müzik: DamienDamien
Prodüksiyon Asistanı: Madeline Pfisterer
Yönetici Ortaklar: Markus Kremer & Thomas Heyen
Müşteri İlişkileri Yöneticisi: Lisa Artaker
Müşteri İlişkileri Yardımcısı: Mariah Kattmann

Görsel: YouTube