Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Oy Baskısına Karşı ‘Evet’ Mührü Basan Filtre

Oy Baskısına Karşı ‘Evet’ Mührü Basan Filtre

Hangi partiye oy vereceklerine dair ailelerinden veya işverenlerinden baskı görenler için istenen yere 'Evet' mührü koyan Instagram filtresi tasarlandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçimlerin bir arada gerçekleştirileceği 14 Mayıs Pazar gününe oldukça az bir zaman kaldı. Sandığa gitme zamanı yaklaştıkça özellikle gençlerin hangi partiye oy vereceklerine dair ailelerinden, bazı çalışanların da işverenlerinden baskı gördüğüne dair birtakım haberler ortaya çıktı. Bu durum karşında TikTok’ta gençler arasında oy baskısına karşı alternatif çözüm yolları hızla paylaşılırken, her baskı ve yasağın tetiklediği yaratıcılık burada da ortaya çıktı. Yiğit Güneli ve arkadaşları, oy baskısı görenlerin ve yasak olmasına rağmen oy verme kabinine telefon sokmak zorunda bırakılanların istenilen yere EVET mührünü basıp video veya fotoğraf olarak kaydedebilecekleri bir Instagram filtresi hazırladı.

Evet mührü basan filtreye bu bağlantıdan erişebilirsiniz. Pek pratik olmasa da, aşağıdaki videoda bahsedildiği gibi soruna basılı bir çözüm bulanlar da var.

Görseller: Twitter