Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Nike’den kalça şekle sokma ayakkabılarına sert yanıt

Nike’den kalça şekle sokma ayakkabılarına sert yanıt

MBT'nin hayatımıza soktuğu fonksiyonel ayakkabılar, Skechers ve Reebok tarafından da daha basit şekillerde taklit edilmişti. Bu segmentin yaratıcısı MBT'nin zayıflatmak ya da kalça-bacak şekle sokmak gibi bir iddiası olmasa da, takipçileri az hareketle çok çalıştırma iddiasıyla bu yeni tip spor ayakkabılara epey görev addettiler.

MBT'nin mantığı, insan anatomisine daha uygun bir yürüyüş döngüsü yaratan yumuşak topuğu sayesinde dizlerdeki baskıyı azaltıp, sırtı dikleştirerek duruşu (posture) düzelttiğiydi ki her yeni çıkan naneye balıklama atlamadan duramayan Bigumigular olarak Viki'yle ben de birer çift MBT edinerek gerçekten farklı ve eğlenceli bir yürüyüş deneyimi sunarak insanın duruşunu dikleştirdiğini deneyimledik.

Reebok'ın easy-tone ayakkabısında -ve türlü Skechers modellerinde- ise benzer bir teknoloji, egzersiz yapmadan, normal yürüyüşle kalça ve bacakları şekle soktuğu iddiasıyla pazarlanıyordu.

Nike bu yeni ve hızla büyüyen segmente karşı bir süre araştırma sonuçlarını beklemiş ve "dur bir model yapıp 3-5 ayakkabı da ben satayım- demek yerine kendi markasının değerlerine daha uygun duran bir çıkış yapmış: kategoriyi küçümseyerek reddetmiş.

Kadın dergilerinde yayınladığı ilanda "Bu ayakkabı, siz çalışırsanız işe yarıyor" anlamındaki bir başlıkla yeni spor ayakkabısını tanıtmış.

Reebok'ın Adidas'ın bir alt markası olduğunu hatırlatıp, Nike'nin bu onurlu duruş ayaklarından sonra kendi alt markalarından olan Converse ile bu pazara giriş yapmasına da şaşırmayacağımı not ederek haberimi bitirmek istiyorum. Sevgiyle kalın bigucanlar.