Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Nazar Boncuğu Emojisi Hayırlı Olsun

Nazar Boncuğu Emojisi Hayırlı Olsun

Apple, Dünya Emoji Günü'nde duyurduğu nazar boncuğu, süper kahraman gibi emojileri yaklaşan güncellemeyle birlikte tekrar gündeme getirdi.

Emoji günümüzün en geniş ve yaygın iletişim dili. İngilizce, İspanyolca ve Çince gibi büyük kitleler tarafından kullanılan dillerin bile ötesinde. Düşünceleri görsel olarak ilettiği için hangi kültüre, coğrafyaya ait olursak olalım hemen hemen aynı anlamı ifade ediyor. Apple, Dünya Emoji Günü’nde yöneticilerinin yüzünü Memoji’ye dönüştürüp bir de üzerine içinde nazar boncuğu emojisinin de yer aldığı 70 yeni emojiyi müjdelemişti. Unicode 11.0 ile belirlenen karakterlerin Apple tarafından uyarlanmış versiyonları açık beta versiyonuyla iOS 12.1 versiyonunda yer alıyor. Yakında ise iOS, macOS ve watchOS güncellemeleriyle tüm cihazlarda kullanılabilir olacak.

Aman nazar değmesin

Yayınlanan her yeni emoji güncellemesi o kadar geniş bir yelpaze sunuyor ki her kullanıcı kendi perspektifinden yeni favori emojilerini belirliyor. Bu 70 emoji arasında nazar boncuğu, ay pastası, Çin kültüründe bulunan kırmızı zarf inanç ve kültür kategorisine eklenen emojiler olacak. Kaykay, softbol, frizbi, lakros gibi sporlar da artık emoji ile temsil edilecek. Kanguru, rakun, sivrisinek, kuğu emojileri yeni eklenecek hayvanlar olurken; bagel, cupcake, marul, tuz emojileri de emoji mutfağını zenginleştiriyor. Donmuş yüz, duygulu gözlerle bakan yüz gibi yeni ifadeler ve kırmızı, gri, kıvırcık saç seçenekleri insanları temsilen emoji kütüphanesine eklenecek. Ve saçsız bireyler için de kel figürler bu güncellemede yer alıyor. Kamp ve doğa sporlarını sevenler ise yürüyüş botu, valiz ve pusula emojilerine kavuşacak.

Görsel: Apple