Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Çocuğunuzla Beraber Büyüyen Oda Tasarım Sistemi

Çocuğunuzla Beraber Büyüyen Oda Tasarım Sistemi

MUwall, “tasarla ve yeniden tasarla” anlayışıyla çocuğunuzun odasını yıllarca ihtiyaca göre yeniden şekillendirip yenileme imkanı sunuyor.

Çocuklar büyüyüp değiştikçe eşyaları da onlarla birlikte hızlı bir değiştirme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Tasarımcılar bu durum için çocuk büyüdükçe onunla beraber büyüyen bisiklet ve giysi gibi çözümler üretiyor. Şimdi ise çocukların ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenip yıllarca kullanılabilecek bir oda tasarım sistemi olan MUwall var karşımızda.

Dinamik çocuk odası

MUwall

MUwall 0-14 yaş arası çocuklar için tasarlanmış, panel ekleyerek zamanla büyüyüp şekil değiştirebilen modüler bir duvar sistemi. Kickstarter’daki fon hedefini yalnızca 3 saat içinde tamamlamış olması, böyle bir çözüme ne kadar gereksinim duyulduğunun ispatı olsa gerek. Kampanya sayfasında sistemin çocuk odasında 3 adımda kolayca uygulanabildiği belirtiliyor. Bu adımlar sırasıyla; panelleri duvarlara yerleştirmek, panellerin üzerine aksesuarları yerleştirmek ve kendi çocuğunuzun ihtiyaçlarına, tercihlerine ve zevkine göre sistemi özelleştirmek.

MUwall

İlk adımı uygularken hangi duvara, ne kadar panel monte etmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Her panel 45x45cm boyutunda. Bu adımı tamamlayıp ikinci adıma geçtiğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli oyun, tasarım ve düzenleme aksesuarları bulabiliyorsunuz. Çocuğunuzun odasının görünüşünde, düzeninde ve organizasyonunda daha büyük bir değişiklik yapmanız gerektiği zaman duvara yeni paneller ekleyebiliyor, yeni aksesuarlar alabiliyorsunuz. Elbette var olan paneller üzerindeki aksesuarları da sınırsızca değiştirebiliyorsunuz. Sistem, yerde oyuncakların ve kutuların birikmesine, dağınıklık ve toz toplanmasına izin vermiyor.

MUwall, Montessori’nin çocuk odası prensiplerine uygun

İtalya’nın ilk kadın doktoru, bilim insanı, pedagog ve eğitimci Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori Metodu artık pek çok ebeveyn tarafından biliniyor. Montessori her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun ilerleyen, özgür bir eğitim bilimi. Marc Zuckerberg, Jeff Bezos, Larry Page, Jimmy Wales gibi pek çok başarılı isim bu eğitimi almış. Montessori’ye göre çocuk odasının belli prensiplere göre düzenlenmesi gerekiyor. Kendileri de çocuk sahibi olan İtalyan tasarımcı çift Martina ve Elisa Mukako, MUwall’ı bu prensipleri dikkate alarak tasarladıklarını belirtiyor.

MUwall’ın Montessori’yle hangi açıdan uyumlu olduğu şöyle sıralanmış:
Doğal materyaller ve sade formlar 
Montessori çocuk odasında ahşap gibi doğa materyallerin ve karmaşık olmayan sade eşyaların kullanılmasını önermiş.
Çocukların görebileceği, erişilebilir raflar
Montessori’ye göre raflar erişilebilir yükseklikte olmalı ki çocuk, oyuncaklarıyla oynadıktan sonra rafları kendi çabasıyla yerleştirebilmeli. İstediğinde de kendi çabasıyla alabilmeli.
Her şey düzenli
Montessori’ye göre karmaşadan uzak kalınmalı. Her oyun/oyuncak setinin kendi kutusu olmalı. Hiçbir parça diğer setlerin kutusuna karışmamalı.
Aydınlatma güvende hissettirir
MUwall’ın çocuğun hareketini algılayıp kendi kendine açılan aydınlatmaları çocuğun geceleri güvende hissetmesini amaçlıyor.
Beden farkındalığı için ayna
Ayna, hem bebeklikte hem de çocukluk evresinde önemli. Çocuk kendini aynada tanır ve zamanla da kendine aynada bakarak çeşitli oyunlar oynayabilir.
Odanın merkezinde çocuklara uygun masa ve sandalyeler 
Montessori eğitiminde bazı etkinlikler masa başında yapılıyor. Çocuğun bu etkinlikler sırasında rahat hareket edebilmesi, rahatça oturup kalkabilmesi için onun boyuna uygun masa ve sandalyeler tercih edilmeli.

Ne dersiniz, MUwall çocuk odası için gerçekten pratik ve faydalı bir sistem mi?

Görsel: Kickstarter