Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

MINI’den Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

MINI’den Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

2015 Shanghai Fuarı’nda tanıtılan artırılmış gerçeklik gözlüğü, sürücüleri rahat ettirecek ve görünmez kazalardan koruyacak devrim niteliğinde özelliklere sahip.

Artırılmış gerçeklik gözlükleri; yön bulma, park etme ve yol verilerini izleme konusunda sürücülere büyük rahatlık getirme potansiyeline sahip. Örnek vermek gerekirse; günümüzde bilmediğimiz bir yerde yolumuzu bulmaya çalışırken, otomobilin yön bulma uygulamasında soğuk nevale bir kadın sesinden “iki-yüz-elli-metre-sonra-sağa. Dönün!” emrini alıp, sapak kaçırmamak için uğraşıp duruyoruz. Bir yandan sapak bakıp, bir yandan akan trafikte gitmeye çabalıyoruz. MINI’nin Shanghai Fuarı’nda tanıttığı bu MINI augmented vision adlı bu konsept artırılmış gerçeklik gözlüğü, dönüş yapacağınız sapağa yaklaştığınızda önce sağ şeridi boylu boyunca maviye boyuyor ve sizi adeta oraya çağırıyor. Siz maviye boyalı şeridi takip ettiğiniz sürece sapağınızı kaçırmanız artık imkansız. Mavi yol doğru sapaktan içeriye doğru kıvrılırken artık içiniz rahat.

İleride bir hız limiti tabelası var; tabelayı kaçırıp ceza yememeniz için, gözlük hız tabelasının üzerinde ünlem yakıp söndürerek siz uyarıyor. Hızı da her an direksiyonun hemen üstünde yolda görebiliyorsunuz, her seferinde yoldan gözünüzü ayırıp ön paneldeki kadranlara bakmanıza gerek yok. Gideceğiniz yere vardınız; park yeri bulmanız lazım. Gözlük sizi en yakın boş park alanına götürüp park etmenize de yardımcı oluyor.

MINI-augmented-vision-designboom04

Gözlüğün harikalığı bunlarla sınırlı değil. Kapılar, ön panel, a-sütunları… Bunlar hep görüş mesafenizi azaltan doğal engeller. Gözlüğün bir süpersonik özelliği de aynen röntgen cihazları gibi bu engellerin arkasını göstermesi. Gözlük normalde görüş açınızın dışında kalacak, herhangi bir sürüş emniyetini tehdit edebilecek her türlü unsuru bu şekilde farketmenizi sağlıyor. Aşağıdaki fotoğraftaki köpiş gibi.

MINI-augmented-vision-designboom05

MINI augmented vision projesinde ve BMW grubunda araştırma ve teknoloji proje yöneticisi olan Dr. jörg preißinger, konseptin bugün var olan teknolojilerle yarın gerçekleşebilecek donanımlara ışık tuttuğunu söylüyor.

MINI-augmented-vision-designboom07

Görseller; designboom, BMW Group