Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Masa Başındaki Etkileşimli Hologram

Masa Başındaki Etkileşimli Hologram

Özellikle 3 boyutlu çalışan yaratıcılar için geliştirilmiş Looking Glass; dünyanın ilk masa başı holografik görüntü cihazı.

Bilim kurgu filmlerde sıklıkla gördüğümüz hologramlar artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Daha önce SXSW 2018’de karşımızda çıkan Looking Glass Factory tarafından yaratılan Holoplayer One, herkesin görebileceği ve etkileşime gireceği hologramlar yapan bir cihazdı. Şimdiyse Looking Glass Factory, yepyeni cihazıyla Kickstarter üzerinde fon arıyor.

Holoplayer One’dan daha cilalı ve son haline getirilmiş, yenilenmiş bir cihaz olan Looking Glass; ayeni tip bir holografik görüntü aracı. Son 4 senedir optik, mekanik ve elektrik mühendisleri, Unity geliştiricileri ve 3B grafik sanatçılarının üzerinde çalıştığı cihaz; volümetrik teknolojilerle ışık alanını bir araya getiriyor. Bu sayede insanların grup olarak görebileceği ve etkileşime geçebileceği 3 boyutlu sanal bir dünya masa üstüne taşınıyor. Sanal gözlüklere ve artırılmış gerçeklik başlıklarına ihtiyaç duyulmuyor.

Looking Glass; Holoplayer One’dakine benzer bir teknoloji kullanıyor. 3 boyutlu bir modelin 45 farklı görüntüsünü yaratarak merceksel mercek sayesinde bu görüntülerim farklı açılardan holografik bir efektle görüntülenmesini sağlıyor. Böylece nereden baktığınıza bağlı olarak nesnenin farklı bölümlerini görebiliyorsunuz.

looking glass_bigumigu_

3 Boyutlu Çalışanlar İçin Destekleyici Araçlar

Looking Glass özellikle 3 boyutlu çalışan yaratıcılara, sanatçılara oyun geliştiricilerine, ürün ve endüstri  tasarımcılarına seslendiğinden onların cihazla çalışmalarını kolaylaştıracak pek çok araç sunuluyor. Onlarca holografik uygulama, Looking Glass sahipleri için ücretsiz olarak kitaplık üzerinden indirmeye açık. Bunlar arasında volümetrik videolar, holografik kısa filmler, 3 boyutlu tarayıcılar, yeni nesil holografik oyunlar, sanal hayvanlar, 3B baskı içi model önizleyicileri ve çok daha fazlası yer alıyor. Sene sonunda yaratıcıların kendi uygulamalarını da kitaplık üzerinden dünya çapında paylaşabilmeleri planlanıyor.

Looking Glass aynı zamanda, Leap Motion kontrol cihazı, Nintendo Joy-Con ve diğer hareket kontrol üniteleri de bağlanabiliyor. Bu da gerçek zamanlı olarak holografik görüntülerle etkileşim sağlıyor.

İki farklı boy olarak piyasaya sunulan cihaz; kampanyanın bitimine 1 ay kadar olmasına rağmen aradığı fonu çoktan geçmiş durumda. Teslimatınınsa sene sonunda yapılması hedefleniyor.

looking glass_bigumigu_5

looking glass_bigumigu_5

looking glass_bigumigu_5

looking glass_bigumigu_5

looking glass_bigumigu_5

looking glass_bigumigu_5

Görsel: Kickstarter