Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kişisel Holografik Antrenman Partneri: Ghost Pacer

Kişisel Holografik Antrenman Partneri: Ghost Pacer

Artırılmış gerçeklik koşu koçu Ghost Pacer antrenmanlarda koşucuların en iyi performansını göstermesine yardımcı oluyor.

Koşucular her koşuda daha iyi dereceye ulaşmak için kendisinden hızlı olan ve onu yarışmanın içinde tutan güçlü bir partnerle koşmak gerektiğini bilir. 42 kilometreyi iki saat barajının altında tamamlayarak maraton yarışlarında rekor kıran Kenyalı atlet Eliud Kipchoge de bireysel antrenman yapıp daha hızlı koşmayı bekleyemezsiniz diyerek bu tezi savunuyor.

Kickstarter’da fonlanan Ghost Pacer artırılmış gerçeklik gözlükleri koşucuların her koşuda en iyi performansı göstermesi için canlı bir holografik rakip yaratıyor. 90 gram ağırlığındaki bu gözlük gerçekçi bir avatar oluşturarak koşucuları motive ediyor ve meydan okumalarına imkan tanıyor.

Holografik avatara karşı yarış

Sporcular karma gerçeklik gözlük setini kullanarak hedefledikleri hızı veya antrenman programını seçiyor. Holografik avatar belirdikten sonra program başlıyor. Koşucu dijital rakibiyle yol boyunca yarışıyor. Hızını yeteri kadar artırırsa rakibini geçebiliyor. Eğer gerekli tempoyu tutturamazsa avatar tozu dumana katıp farkı açıyor. Koşucu ona yetişmek için daha hızlı koşup onu yakalaması gerekiyor. Bu durum da gerekli rekabet ortamını sağlayıp koşucuyu dinç tutuyor.

Uygulamada yer alan binlerce rotaya erişim sağlanabiliyor. Ayrıca Ghost Pacer kitine sahip ekip arkadaşlarına ve tanınmış atletlere hatta olimpik sporculara göre hedefler belirlenebiliyor. Dünyanın dört bir yanındaki koşuculara uygulamanın kütüphanesinden erişilebiliyor.

İstatistikleri gözlük ekranından takip etmek mümkün

Ghost Pacer performansı en üst seviyede tutmaya yardımcı olurken koşu sırasında eş zamanlı olarak geri bildirimleri almaya olanak tanıyor. Bu sayede sanal koşu partnerinin istatistiklerinin yanı sıra kullanıcı kendi değerlerine ulaşabiliyor. Hem de bunu yapmak için telefona veya akıllı saate bakıp pozisyonunu değiştirmesine gerek kalmıyor. GPS izleme özelliği sayesinde avatarı takip ederek veya gözlük ekranında yer alan talimatları takip ederek rotadan çıkmadan koşu bitiriliyor. Cihazın şarjı bir saatte tamamen dolarken tek bir pil süresince 6 saatlik kullanım sunuyor.

Ghost Pacer sportif bir güneş gözlüğü tasarımıyla koşularda kullanılan akıllı saatlerin ve telefonların yerini alabilecek estetik yapıya sahip. Teknoloji ve fitness alanında uzman bir ekiple hazırlanan Ghost Pacer üç yıllık bir çalışmanın ardından piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Girişim fonlanmasının bitmesine 14 gün kala 25 bin dolarlık hedefi geçerek 115 bin dolar üzerinde yardım topladı.

Görsel: YouTube, ghostpacer, kickstarter