Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Katlanır Bisiklete Katlanır Tekerlek: REVOLVE

Katlanır Bisiklete Katlanır Tekerlek: REVOLVE

Andrea Mocellin, üç yıl devam ettiği çalışmalar neticesinde REVOLVE ile 26 inçe kadar olan tekerlekleri katlayıp taşımanızı sağlayan bir tasarım geliştirdi.

Ulaşım, kalabalık şehirlerde yaşayanlar için zaman alan konulardan bir tanesi. Düzenli olarak bir yere gidip geliyorsanız ve birden fazla araç kullanmanız gerekiyorsa, ulaşım için harcadığınız süre haliyle artış gösteriyor. Bu problemi gidermek için geliştirilen ve kolay bir şekilde yanınızda taşıyabileceğiniz taşıtlar, kullanıcılarına önemli bir kolaylık sunuyor. Elektrikli ve katlanır bisikletler, hoverboard’lar, scooter’lar ve elektrikli kaykaylar sayesinde, duraklar arasında yürürken harcadığımız zamanı azaltmaya başladık. Hatta çok fazla enerji harcamadan ve şehir içi ulaşım araçlarına gerek kalmadan da bir yere gidebilmek mümkün hale geldi.

Gittiğimiz yere kolaylıkla götürebileceğimiz katlanır bisikletlerin birden fazla alternatifi bulunuyor. Katlanır yapılarıyla oldukça az yer kapladığı için; şehirler arası yolculuklarınızda hatta işe veya okula giderken beraberinizde götürebiliyorsunuz. Ancak katlanır bir yapıya sahip olan bu bisikletlerin tekerlekleri, sabit boyutunda kaldığı için hem tasarım hem de kullanıcı deneyimi açısından kullanıcıları rahatsız edebiliyor.

Bisiklet üreticileri bu zamana kadar katlandığında daha az yer kaplaması için 16 ve 20 inçlik tekerlekler kullanabiliyordu. Andrea Mocellin’in yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığı projesi REVOLVE, üreticiler cephesinde yaşanan bu soruna çözüm olarak sunuluyor. REVOLVE sayesinde bisikletlerde olduğu gibi, tekerlekleri de katlayarak daha güzel görünen ve daha az yer kaplayan bir hale dönüştürebilmek mümkün.

 

Tekerlek artık yeni formunda

Altıgen yapısıyla diğer bisiklet tekerleklerinden daha şık bir tasarıma sahip olan REVOLVE, havasız bir tekerlek. Başlangıçta kendi bisiklet tasarımı için çalışmalara başlayan Andrea Mocellin, daha sonra tasarladığı tekerleğin patentini aldı ve tekerleği ticarileştirme kararı aldı. İlerleyen zamanlarda da, yine kendi tasarımı olan ve bir kullanıcının ihtiyacı olabilecek bütün alanlara hizmet edebilecek aracı üzerinde çalışmaya devam edecek.

Yalnızca bisikletler için değil pek çok teknolojik üründe kullanılması için tasarlanan REVOLVE, daha büyük tekerlekler kullanıldığında, alandan tasarruf etmenizi sağlarken; konu diğer araçlara gelince daha raha bir kullanım alanı yaratıyor. İlerleyen dönemlerde Andrea Mocellin, REVOLVE’un drone teknolojinde, seyahatler sırasında taşınan bavullarda, gündelik hayatta kullandığımız sırt çantalarında, tekerlekli sandalyelerde ve daha çeşitli alanlarda kullanılmasını hedefliyor.

Görsel: REVOLVE-Wheel