BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Kapadokya’daki Zelve Vadisi Üzerine Devasa Projeksiyon Yansıtma

Kapadokya’daki Zelve Vadisi Üzerine Devasa Projeksiyon Yansıtma

FikirbazZenger öncülüğünde geliştirilen projede Kapadokya'nın en önemli açıkhava müzelerinden birisi dev bir perdeye dönüştü.

Projeksiyon yansıtmanın yarattığı görsel gerçeklik, tarihi ve geçmişi bir sanat formu olarak günümüze taşımamızı da sağlıyor. Santralistanbul’un 100. yılına özel hazırlanan çalışma veya Paris’in 6 büyük istasyonundan birinde gerçekleşen projeksiyon yansıtma gibi çalışmalarla tarihi binalar ve mekanlar canlanarak yeni bir dile kavuşabiliyor.

Kapadokya’daki Zelve Vadisine yapılan projeksiyon yansıtma projesi de tıpkı bu dinamiklerden beslenerek daha eski ve geniş bir tarihe uzanıyor. FikirbazZenger’ın yönettiği ve 6 ayda hazırlanan proje, vadi üzerindeki 12 kilometrekarelik bir alan üzerine Hititlerden başlayarak Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’na dokunuyor. Türkiye Cumhuriyeti’yle bünyesinde bulunduğu son devlete kavuşarak Zelve Vadisi karakteristik yapısını nesiller boyu sürdürmeyi başarıyor.

30 dakikalık bir kurguyla hazırlanan film, Paleotik dönemden günümüze kadar taşıdığı tarihsel değeri bölgenin kıymetli topografileri üzerinde işliyor. Hazırlanan projeksiyon yansıtma projesi 10 yıl boyunca ziyaretçilere sunulması planlanıyor.

Künye:

Fikirbazzenger:

Yapım – Yönetim: Aşkın Elibol / Onur Umur
Proje Koordinasyon: Burcu Güçük
Storyboard: Yusuf Güçlü
Grafik Tasarım: Atakan Işıksal / Tufan Kinas
Editör: Fethi Can Tüzel
2D Animasyon: Erhan Yıldız

Ouchhh Studio:

Yönetmen: Ferdi Alıcı
Proje Koordinasyon: Kıvanç Aykan / Eylül Duranağaç
3D ve 2D Animasyon: Efe Köse / Cavit Mert Köse / Orhan Sayın / Yağız Mehdi Abbas / Mertcan Şeker / Fırat Erkuş
Ses ve Müzik: Mehmet Ünal / Ali Can Okan
Teşekkürler:
Berkay Daver / Özgür Süzen / Emre Kabak Durmuş / Sinan Duman / Selay Karasu / Ateş Savaşeri

Görsel; Vimeo