Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kağıt Kuklaların Ormanda Yaşadığı Sihirli Anlar

Kağıt Kuklaların Ormanda Yaşadığı Sihirli Anlar

Rosalie Benevello'in okul projesi olarak kağıt kuklalarla yarattığı Symbiose, ormanda başlayan bir yağışın ardından ormana bakış açısı değişen iki arkadaşın başından geçenleri aktaran bir stop-motion film.

Fransız animatör Rosalie Benevello, kısa animasyon filmi Symbiose’u, sinema okulu La Poudrière’deki bir dakikalık film alıştırması sırasında yaratmış. Teması “kötü hava” olan bu okul çalışması için nasıl bir film hazırlayacağını düşünürken, bir arkadaşıyla Kamboçya’da Koh Ta Kiev adasına yaptığı seyahat aklına gelmiş. Benevello, birkaç ay önce yaptığı bu seyahat sırasında muson yağmurlarını hayatında ilk kez deneyimlemiş.

Film tıpkı Benevello’nun seyahatindeki gibi iki genç kızın, ormanın içindeki ilerleyişiyle şekilleniyor. Filmdeki doğaya doğrudan odaklanmaktansa her şeyi kamera lenslerinin ardından izliyorlar. Yağmurun başladığı ilk anlarda ise hem kızlar hem de böcekler ne yapacaklarını bilemiyorlar. Daha sonra çevreleriyle hissettikleri symbiosis (ortak yaşam/bütünleşme) sayesinde ormanın dışına çıkmanın bir yolunu buluyorlar. Kumsalda doğanın onlara sunduğu bambaşka güzelliklerle karşılaşıyorlar ve artık fotoğraf makinelerine de ihtiyaç duymadıklarını hissediyorlar.

Animasyon saniyede 12 karelik görüntülerle hazırlanmış. Kağıttan yapılma figürlerle çalıştığından hata yaptığında geri dönüş imkanı kısıtlı ve zorlu bir süreç yaşamış. Kağıdın yanı sıra figürler için tel, balsa ağacı ve denizi yapmak için plastik kullanmış. Yağmur dokusu, bir pencere camı üzerindeki yağ damlalarının fotoğrafları çekilerek ve daha sonra bu fotoğrafların diğer orman sahneleriyle üst üste bindirilmesiyle elde edilmiş. Çekimler 6 haftanın sonunda tamamlanabilmiş.

Görsel: Vimeo