Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
İnsanların Hayatlarını Küçük Bir Yere Sığdıran Sanal Apartman: Distant Neighbours

İnsanların Hayatlarını Küçük Bir Yere Sığdıran Sanal Apartman: Distant Neighbours

Sosyal mesafenin önemli olduğu bu zamanlarda dünyanın farklı noktalarından ev hallerini paylaşan kullanıcılar Distant Neighbours hesabında e-komşu oluyor.

Karantina dönemi pencereler insanları yaşadıkları çevreye bağlayan, dış dünyaya açılmalarına imkan tanıyan yegane aracılar oldu. Komşuların hayatlarını birbirlerine ortak etti. İnsanların yalnızlık duygusundan sıyrılıp iletişim kurmaları için bir aracı oldu.

Sosyal olarak araya mesafe koymanın önemli olduğu bu dönemlerde tüm dünyadaki insanları tek bir noktada buluşturmayı hedefleyen Dubai Design District (d3) ve Serviceplan Middle East, Instagram için benzersiz bir proje hayata geçirdi. Distant Neighbours isimli hesap dünyanın dört bir yanındaki insanları tek bir sanal apartmanda topluyor.

Sonsuzluğa uzanan apartman dünyanın farklı noktalarındaki insanları komşu yapıyor

Platform, salgınla birlikte gelen yeni düzende kentsel toplumun küçük bir parçasını yansıtıyor. COVID-19 krizi ile birlikte gelen karantina ve sonrasında hissedilen yalnızlık duygusunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Sosyal bir hayvan olan insanların fiziki olarak sınırları aşamadığı dönemlerde farklı ülkeden, kültürden ve hayattan insanlarla dijital komşu olmasının önü açılıyor.

Evlerinde özel olduğunu hissettikleri mekanların, eşyaların ya da özel bir anlarının fotoğraflarını çeken kullanıcılar bu görselleri @distant.neighbours hesabıyla paylaşıyor. Ardından Dubai’de okuyan Arjantinli sanatçı Michelle Peric gelen bu görselleri bir apartman dairesi penceresine dönüştürerek küçük Instagram mahallesinin bir komşusu haline getiriyor.

Elinde kahvesini tutan birisi, köpeği ve bitkisiyle birlikte vakin geçirenler, yalnızlığını şiir ve sanatla paylaşanlar. Her evin farklı ruh hali ve manzarası apartmanın parçalarını oluşturuyor. Ortaya sonu gelmeyen bir apartman kulesi çıkıyor. Distant Neighbours bu sonsuz kuleyi oluşturmak için Instagram’ın ızgara düzenini etkili bir şekilde kullanıyor.

Bu proje sayesinde Dubai Design District ve Serviceplan Middle East insanlığın böylesine garip bir zamanda yeniden bağlantı kurmasını ve empati yapmasını sağlamış oluyor. Karantina dönemindeki hayatlar, yaşama şekilleri ve hatta duygu durumları samimi bir şekilde yansıtılıyor. İllüstrasyonlar artıkça komşular artıyor ve apartman sonsuzluğa doğru yükselmeye devam ediyor.

View this post on Instagram

@Distant.Neighbours is a social design project archived by Dubai Design District. Born during the lockdown period, when people all around the world have had to live in isolation, “Distant Neighbours“ brings everyone together to share, unite and also potentially collaborate with each other, all of which lie at the heart of what Dubai Design District stands for. How to become a Distant Neighbour: • Take pictures of things that make your home special • Write something about yourself • Send a DM to @distant.neighbours Your story, with a unique illustrated cover by @mperic.art, will be shared on @distant.neighbours. And just like that, you’ve moved into our virtual building. We’re looking forward to becoming your neighbours and showing the world how we united, inspired and came closer during a time of distancing 🏘️ ➖ حي دبي للتصميم يطلق مباردة تصميم اجتماعية بعنوان "ديستنت نايبرز" وتعني الجيران المتباعدون، وجاءت فكرة المشروع خلال الفترة الماضية، عندما كان الناس في جميع أنحاء العالم يعيشون في عزلة اجتماعية التزاماً بالتعليمات. تتيح المبادرة منصة للأفراد للتواصل ومشاركة الأفكار الإبداعية والتعاون مع بعضهم البعض، وهي معاني تعكس القيم التي تأسس عليها حي دبي للتصميم. طريقة المشاركة: · التقاط صور لأشياء تضفي على منازلكم لمسة من التميز · كتابة لمحة عامة عن أنفسكم · إرسال قصتكم برسالة خاصة إلى @Distant.neighbours سيتم تصميم غلاف فريد من تصميم @mperic.art، وسيتم مشاركتها على @Distant.neighbours. وهكذا تنتقلون إلى هذا البناء الافتراضي وتكونوا جيراناً تلهمون الآخرين. #thisisd3

A post shared by Dubai Design District (@d3dubai) on

Görsel: Distant Neighbours