Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

​Huzurevinin İçinde Açılan Anaokulu

​Huzurevinin İçinde Açılan Anaokulu

Amerika’da bir huzurevinin içinde açılan anaokulu, hem çocukların hem de -belki çocuklardan fazla- huzurevi sakinlerinin hayatını değiştirmiş.

Yaklaşık 400 kişinin yaşamını sürdürdüğü Seattle’daki huzurevinin içine açılan anaokulu, kendini hayatın dışında kalmış hisseden yaşlılarla, 1-5 yaş arası küçük çocukları bir araya getirmiş.

Kuşaklararası Öğrenme Merkezi (ILC) ismi verilen merkezde yaşlılar ve küçük çocuklar gün boyu birlikte zaman geçiriyorlar; müzik dinlemek, dans etmek, resim yapmak, birlikte yemek yemek, hikaye anlatım seansları düzenlemek gibi çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Bu simbiyotik yaşamın, her iki yaş grubundakilere de olumlu anlamda bir şeyler katığı aşikar:

Küçük çocuklar, yaşlılık ve yaşlanmayla ilgili bilgi sahibi oluyor, yaşlılarla ve engelli insanlarla sağlıklı iletişim kurmayı öğreniyor, kendilerinden çok daha fazla deneyim sahibi olan yaşlılardan öğreniyor ve koşulsuz sevgiyle tanışıyorlar.

Huzurevi sakinleri cephesinden bakınca, hayatlarına giren “işleyen demir ışıldar” etkisiyle artık daha mutlulular. Kendilerini sosyal hayattan izole edilmiş veya yalnız hissetmelerinin ve bunun sebep olduğu depresyon ve benzeri rahatsızlıkların da önüne geçilmiş.

Yönetmen Evan Briggs, programla ilgili hazırladığı belgesel filmi tamamlamak için Kickstarter’da destek bekliyor. Aşağıdaki tanıtım filmi Present Perfect‘te, merkezde birlikte zaman geçiren çocuk ve yaşlıların görüntüleri yer alıyor.

Görsel; Youtube, boredpanda