Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Hep İnsanlardan Saklanarak Yaşamak Zorunda Kalmak

Hep İnsanlardan Saklanarak Yaşamak Zorunda Kalmak

Yanık mağdurları için çalışan Burns and Smiles, yeni filminde toplumun bakışlarından korunmak için kendilerini izole eden yanık hastalarının yalnızlığını gözler önüne seriyor.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok başka ülkesinde ev içi kazaların başında yanıklar geliyor. Bunların bir kısmı da hayati önem taşıyan, ciddi yanıklar. Yanık hastalarının tedavi süreci ise ağrılı ve zor bir süreç. Bunun ötesinde psikolojik olarak da ağır bir travma. Hastaların pek çoğu yanıkları nedeniyle kendilerini sosyal hayattan çekerek toplumdan uzaklaşıyor. Yanık hastalarının topluma katılabilmesi için çalışan Fransız yardım kuruluşu Burns and Smiles da bu durumu yürek burkan bir filmle dile getiriyor.

Burns and Smiles Asscsiation, kendisi de 4 yaşındayken ciddi şekilde yanan Laurent Gaudens tarafından kurulmuş bir kuruluş. Amacı ise yanık hastalarının hayatlarına normal veya normale yakın bir şekilde devam edebilmeleri için destek sağlamak.

#ChanngeonsDeRegard veya #SeeDifferently (Bakışımızı Değiştirelim) çatısı altındaki film de kuruluşun amacıyla paralel bir şekilde yanıklı insanların hayatına değiniyor. Filmde, yüzü ciddi yanık izleriyle kaplı bir adamın sinemaya gidişini görüyoruz. Akşam olmasına rağmen henüz yüzünü saklamasına yetecek kadar karanlık olmadığından adam, her şeyi saklanarak yapıyor. Bilet kuyruğunun bitmesini bekliyor, filme geç giriyor ve ışıklar yanmadan, film bitmeden salondan çıkıyor. Tek amacı insanların yanık izlerine olan bakışlarından kaçmak, bunlara maruz kalmamak.

Yanık Hastalarının Yalnızlığı

TBWA\Paris tarafından yaratılan “Cinema” isimli filmin yönetmeni Nicolas Galoux. İkili daha önce de yine Burns and Smiles için “Halloween” isimli bir film yapmıştı. O filmde de sinema filminde olduğu gibi yanık mağduru insanların toplumdan kaçma çabalarına değiniliyor ve Cadılar Bayramı’nı saklanmak zorunda olmadığı tek gece olarak gören bir adamın hikayesi anlatılıyordu.

Her iki film de yanıkların yarattığı fiziksel acıların yanı sıra başkalarının bakışının sonuçlarını gösteriyor. Yanık hastalarının toplumdan izolasyonunun önüne geçecek en önemli iki etkenin hastaların kendileri kabul edebilmeleri ve toplumun onlara bakışını değiştirmesi olduğu vurgulanıyor.

Künye:

Reklamveren: Burns & Smiles
Reklam Ajansı: TBWA\Paris
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Benjamin Marchal and Faustin Claverie
Sanat Yönetmeni: Léna Monceau,  Julia Deshayes
Marka Süpervizörü: Laurent Gaudens
Müşteri Süpervizörü: Luc Bourgery, Natacha Chevallier
Rötuş: Grégory Lefevre
Yapım: Fabien Peborde
Yönetmen: Nicolas Galoux
Görüntü Yönetmeni: Fabien Peborde
Yapımcı: Jennifer Bauche
CEO: Maxime Boiron
Casting Yönetmeni: Sonia Cascino
Teknik Yönetici: Benjamin Piton
Yapım Koordinatörü: Teva François, Léa Gosselin
Styling: Nadia Chmilewsky
Post Prodüksiyon: TBWA\ELSE
Grade: Arthur Paux
Grafik: Bastien Malmanche
Ses Yapım: TBWA\ELSE
Müzik: Pierre Lefeuvre (SAYCET)
Ses Yönetmeni: Fanny Mithois
Müzik Lisanslama: Barthélémy Ponsot
Ses Mühendisi: Max Labarthe
Ses Yapımcısı: Olivier Lefebvre

Görsel: YouTube