Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Görme Engelli Seçmenlere Özel İnternet Sitesi

Görme Engelli Seçmenlere Özel İnternet Sitesi

Yahoo! ve Dentsu; görme engelli seçmenlerin Tokyo Kent Meclisi seçimi hakkındaki bilgilere ulaşmalarını sağlayan bir internet sitesi hazırladı.

Geçtiğimiz yaz dünyanı gözleri Japonya’daki seçimin üzerindeydi. Tokyo kent meclisinin belirlendiği bu seçimde ülkenin başkentinin yönetiminin kimde olacağını belirliyordu. Bu kadar önemli bir seçim; sonuçlarıyla olduğu kadar seçim öncesinde ve sırasında yapılan iletişim çalışmalarıyla da dikkat çekti. Bunlardan biri de Yahoo! Japan için görme engellilere seçimlerde yardım sağlamak amacıyla hazırlanan “Election in the Dark” (Karanlıkta Seçim) işiydi.

Yahoo! Japan ve reklam ajansı Dentsu tarafından hazırlanan internet sitesi, görme engelli seçmenlere seçim hakkında ihtiyaçları olan bilgiyi sağlamaya amaçlıyordu. Japonca ismiyle Kikoeru Senkyo (işitilebilir seçim) adını taşıyan site; adayların vaatlerini, parti politikalar hakkındaki anketlere yanıtları ve seçim haberlerini içeriyordu.

Araştırmanın Ortaya Çıkardığı Memnuniyetsizlik

Sitenin geliştirilme nedeni ise bir istatistiğe dayanıyor. Buna göre Japonya’daki görme engellilerin %91.7’si interneti kullanıyor. Bunu yaparken de bir ses sintizayzırı ile ekrandaki içeriği okuyan bir ekran okuyucudan destek alıyorlar. Ancak bu ekran okuyucular, her şeyi okuyamıyor. Özellikle görsel ağırlıklı sitelerde görme engelli bireyler istedikleri bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyor. Dolayısıyla 110 binin üzerinde görme engelli seçim konusunda önemli bilgileri internet üzerinden alırken sorun yaşıyor.

Bunun yanı sıra, Tokyo seçimi öncesinde yapılan ankette görme engelli bireylerin bu duruma ilişkin memnuniyetsizlikleri de ortaya çıkmış. Kısacası, seçim haberlerini bu kitleye ulaştırmak ve bu sorunu gidermek için bir çözüme ihtiyaç duyulmuş.

İşe koyulan Dentsu ve Yahoo! tüm kampanya vaatlerini metin formatında toparlamış ve bunları bir mikro siteye yerleştirmiş. Site, ilk bakışta tamamen karanlık görünüyor, menülerde ya da sayfalarda herhangi bir bilgi akışı yok. Zira seçim bilgileri siyah fon üzerine siyahla yazılmış. Siteye giren gören seçmenler, sitedeki bilgiye ulaşamıyor. Görme engelliler ise ekran okuyucuları yardımıyla içeriği alabiliyor. Bunun nedeni de bilginin orada olmasına rağmen görme engellilerin buna ulaşamıyor olmasına dikkat çekmek. Yani site bir yandan görme engelli seçmenlere bilgi desteği sağlarken bir yandan da konu hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

yahoo_dentsu_Kikoeru Senkyo_election in the dark_japonya_bigumigu_6

“Election in the Dark” inisiyatifi oldukça başarılı sonuçlar doğurmuş. Site açılışından sadece 10 gün sonra 1,2 milyon ziyaret almış.Ana akım medyada yer alan proje sayesinde görme engelli seçmenlerin yaşadıkları sorunlar gündeme gelmiş. Konuya çekilen dikkat; Tokyo Kent Meclisi’nin bu sorun için ilgili politikalara eğilmesine ve bu ayrımı ortadan kaldıracak hizmetleri görüşmesine neden olmuş. Sonuç olarak, tüm partiler partiler üstü bir görüş birliğine vararak bu konunun çözülmesi için çalışacaklarını belirtmiş.

Künye:

Reklamveren: Yahoo! Japan
Reklam Ajansı: Dentsu INC.
Yönetici Yaratıcı Yönetmen:  Yoshimitsu Sawamoto
Yaratıcı Yönetmen / Planlama: Akira Suzuki
Yaratıcı Yönetmen: Kazuyoshi Ochi, Togo Kida
Reklam Yazarı: Kenta Isobe
Sanat Yönetmeni: Masanari Kakamu
Müşteri İlişkileri: Michihito Nishizaki
Halkla İlişkiler:  Yohei Takahashi, Kazuya Watanabe
Yapımcı:  Eiko Shimada
Tasarım:  BIRDMAN inc.
Tasarımcı:Ryota Mishima
Yönetmen:  Takuro Ito, Saki Togashi
Teknik Yönetmen: Takayuki Komatsu
Frontend Mühendisi: Kazuki Nakata
Backend Mühendisi: Masanori Nagamura
Araştırma: Mayumi Morioka
Yapımcı: Koichi Suzuki

Görsel: Kikoeru Senkyo