Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Fütüristik İç Tasarımı ve Yüksek Performansıyla Tesla Model S

Fütüristik İç Tasarımı ve Yüksek Performansıyla Tesla Model S

Tesla, Model S'in yenilenmiş iç mekanını paylaşırken modelin Plaid+ versiyonu tek batarya ile 836 kilometreye kadar yol yapabiliyor.

Tesla, Model Y ve Model 3 elektrikli araçlarının ardından Model S’in yeni görünümünden ve tasarımından görüntüler paylaştı. 2012 yılında piyasaya sürülen sedan modelde 2016 yılından bu yana performans iyileştirmeleri hariç bir değişikliğe gidilmemişti. Model S yeni görünümüyle daha sade ve şık bir dış görünüme sahipken otomobil iç tasarımı ve teknik özellikleriyle fark yaratıyor.

model s

İç tasarımda direksiyon simidi ve ön konsol dikkat çekiyor

Model S, önceden de tasarım değişikliği yapılan cam tavan da dahil olmak üzere dış kısmında ufak değişiklikler barındırıyor. Ancak en büyük değişim içerde yaşanıyor. Dokunmatik ekranlı geniş ön konsol ve direksiyon ilk dikkat çeken detaylar oluyor. Standart yuvarlak direksiyon simidi yerine Tesla’nın yeni Roadster prototipindekine benzer fütüristik bir direksiyon ve arkasında bir de sürücü ekranı yer alıyor. Konsolun ortasında konumlandırılan 12,3 inçlik ekranın ise oyun odaklı olacağını söylemek mümkün.

Tesla’nın paylaştığı görsellerde Witcher 3, Fallout Shelter gibi oyunlar gözüküyor. Elon Musk’ın Twitter’dan paylaştığı bilgiye göre Cyberpunk 2077 de oynanabilecek. Arka koltuktaki yolcular için ise orta konsolun arkasında bir ekran bulunuyor. 8,3 inçlik bu konsol arkada oturan yolcuların oyun deneyimini artırıyor. 22 hoparlörlü ses sistemi ve her yolcu için USB-C şarj sunuluyor. Bununla birlikte her yolcu için koltuk ısıtma/soğutma seçenekleri bulunuyor. İç tasarımdaki ahşap dokunuşlar ise tasarımın havasını değiştiriyor.

model s

Tek batarya ile 836 kilometre yol

Otomobilin teknik özellikleri de iç görünümü kadar etkileyici.  Eylül ayında Tesla Batarya Günü’nde (Battery Day event) tanıtılan yeni piller ve üç yeni motor ile birlikte Model S’in hem hızlanma performansı hem de menzili yükseliyor. Güncellenen modelde yeni bir güç aktarımı da bulunuyor. Plaid+ versiyonu tek batarya ile 836 kilometre yol yaparken Long Range 663 kilometre Plaid versiyonu ise 627 kilometre civarı gidebiliyor.

model s

Üç elektrik motoru bulunan Plaid versiyonları 321 km/s maksimum hıza Long Range modeli ise 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Çift motorlu Long Range 79.990 dolardan, Plaid 119.000 dolardan ve en uzun menzile sahip Plaid+ 139 dolardan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Görsel: Tesla