Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
FedEx’in Sokaklarda Engel Tanımayan Yeni Teslimat Robotu

FedEx’in Sokaklarda Engel Tanımayan Yeni Teslimat Robotu

FedEx, merdiven çıkabilen ve çukurların aşabilen yeni otonom robotu SameDay Bot ile bölgesel çaplı teslimat sistemini dönüştürmeyi hedefliyor.

Kargo şirketleri ve kapıya teslim hizmet veren şirketler, teknolojik olarak büyük bir dönüşümün eşiğinde. Otonom pizza kuryesi, otonom araçlardan çıkan robot köpeklerle teslimat konsepti, kapıya kadar gelen otonom market gibi yeniliklerle hep birlikte bu dönüşüm sürecine şahit oluyoruz. Muhtemelen yeni nesiller, insan eliyle kargo ya da pizza dağıtımının ne olduğunu bilmeyecekler. FedEx de SameDay Bot adlı teslimat robotuyla bu dönüşüme giden yolda hızla ilerlediğini gösteriyor.

SameDay Bot bozuk yolları aşıyor, sokakta nezaketle ilerliyor

FedEx’in teslimat robotları, Lidar sensörleri ve kameralar aracılığıyla yoldaki engellere takılmadan ilerleyebiliyor. Videoyu izlediğinizde onun çukurları ve su birikintilerini aştığını, yokuşları büyük bir hızla tırmandığını, basamakları rahatlıkla çıktığını görebilirsiniz. SameDay Bot büyük bir nezaketle yayalara, evcil hayvanlara ve sokakta topunun peşinde koşan çocuklara yol veriyor; trafik kurallarına uyuyor ve yolun boş olduğu anlarda da son sürat hedefine koşuyor.

Sokaktaki hiçbir beklenmedik durum onun için engel teşkil etmiyor ve paketi başarıyla sahibine teslim ediyor. Robot bu yeteneklerini, Segway’in ve merdiven tırmanabilen kişisel ulaşım aracı iBot Personal Mobility Device’ın mucidi Dean Kamen ile yapılan iş birliğine borçlu.

FedEx, SameDay Bot için dev perakende ve restoran zincirleriyle anlaştı

FedEx SameDay Bot ile rakiplerine oyunda olduğunu, onların gerisinde kalmadığını gösterdi. Ancak bununla da yetinmeyerek ticari anlamda çok hızlı bir manevra daha yaptı. AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens ve Walmart gibi devlerle iş birliği yapacağını da açıkladı. SameDay Bot, adından da tahmin edeceğiniz gibi yerel çapta, aynı gün içinde gerçekleşecek hızlı bir teslimat modelinin yapı taşı olacak. FedEx’e göre, yukarıda saydığımız şirketlerin müşterilerinin yüzde 60’ından fazlası, mağazaya 5 km’den daha yakın bir mesafede yaşıyor. Dolayısıyla yerel bir robot teslimat hizmeti, bu devler için potansiyel olarak cazip bir teklif. Öte yandan SameDay Bot, henüz prototip aşamasında ve hayatın içine karışmasına daha zaman var gibi görünüyor.

Görsel: FedEx