Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Emanet Şehir, Bir Ankara Hikayesi

Emanet Şehir, Bir Ankara Hikayesi

Levent Cantek'in senaryosu, Berat Pekmezci'nin çizgileriyle etkileyici bir grafik roman.

Arkitera’nın haberine göre, Levent Cantek’in senaryosunu yazdığı, Berat Pekmezci’nin de çizgileriyle resimlediği Emanet Şehir adlı grafik roman İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Kitabın başarılı tanıtım videosunun müziği Onur Özmen’e, kurgusuysa Uğur Erbaş’a ait.

İletişim’in resmi tanıtım metni şöyle:

“Bize bu şehri emanet ettiler. Hangimiz Ankaralıyız?

Hiçbirimiz. Emanete hıyanet edersen seni burdan kovarlar. Bu parti işleri Ankara’da yapılmasa, başka şehirlerde olsa, buraya hiç dokunulmasa iyiydi.”

Kırklı yılların sonu, Soğuk Savaş’ın başı. Demokratlar iktidara ha geldi ha gelecek… Ankara tedirgin, başka bir dönem başlayacak. Yel üfürecek, sel götürecek, başka bir siyaset çökecek şehre… Komünistler dolanıyor arka sokaklarda, veremliler var hastanelerde, gün batımında kıtlık, gün doğumunda yokluk… Yahudiler İsrail’e göç ediyor… Kısacık akşamlarda şiirden romandan konuşan memurlar toplanmışlar yine…Kırık dökük içki masaları, kavgalar, atışmalar ve Bohemler… Altındağ’da ahşap evler, Yenişehir’de beton apartmanlar… Şekip ve Orhan iki arkadaş. Şekip, yalancı; Orhan, şair. Faik, bir Hacığa’nın oğlu, Bobstil. Adana’dan okumaya geldi, ticareti biliyor. Kıpkırmızı gülümseyen Fahriye, Şekip’in aşkı. Emel, aykırı bir yolcu, dünya küçük, Şekip’in ev arkadaşı… Şekip, tefrika yazıyor: Feride Celal, Pardayanlar ve İstanbul’un Fethi. Doktor, nasıl anlatsam, yüreğim yanıyor, derdime derman… Kadehler hicrana!

Emanet Şehir, bir Ankara hikâyesi, bir yalancının, başarısız bir yazarın, Şekip’in grafik romanı.
Levent Cantek’in senaryosu ve Berat Pekmezci’nin çizgileriyle…

Arkitera’nın haberinde grafik romanın taslak çizimlerini de incelemek mümkün.