Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dubai Expo 2020’ye Asif Khan İmzalı Giriş Kapısı

Dubai Expo 2020’ye Asif Khan İmzalı Giriş Kapısı

Asif Khan, Dubai Expo 2020'nin girişi için karbon fiberden yapılmış "Expo Entry Portals" adlı kafesli kapıları tasarladı.

İngiliz mimarlık stüdyosu Asif Khan, 20 Ekim 2020’de başlayacak olan Dubai Expo 2020 için hazırladığı giriş kapılarıyla şimdiden dikkatleri üzerine çekti. Expo Entry Portals adlı tasarım, 21 metrelik müşferiye/maşrabiya stili kafeslerden oluşuyor. Kafesler karbon fiberden yapılmış.

View this post on Instagram

After 3 years of painstaking work, the three entry Portals for @expo2020dubai are now complete! These are the entrances to Dubai Expo 2020. Every morning these 21 meter high doors will be opened, welcoming visitors to the Expo, while providing shading and a sensory threshold to the future. Thank you dear Hélène Binet @binet.helene for these beautiful photographs. Thank you to my amazing studio for their endless efforts in making this happen, to Expo especially Her Excellency Reem Al-Hashimi and @gokhatib for their support, courage and belief and to the dedication of the brilliant and ingenious team at Ha-Co Carbon GmbH in Germany who made the portals, and to our amazing structural engineer/carbon fibre aircraft designer Calin Gologan for helping us push the limits of these materials and our architecture. All star team. This is the first element to be revealed from our 6km+ of public realm design for Expo Dubai, concoures, linear parks, lighting, furniture and some surprises… more news soon! A final thank you and chapeau to the polymath inventor Dr. Berndt Schottdorf who created the machine that built the portals, began the project with us, and who began collaborating with me back in 2011 !! The good doctor sadly passed away before it was completed. I think he would be proud. ?

A post shared by Asif Khan (@asif_can) on

Expo Entry Portals’ın tamamı 30 metre uzunluğunda. Fuarın giriş kapısı niteliğindeki yapı, fuarın düzenleneceği alanın çevresindeki köprülerin üzerine yerleştirilmiş. Asif Khan, bu kapıları Dubai Expo 2020 için tasarladığı dört kilometrelik kamusal alanın bir parçası olarak konumlandırmış. 10 Nisan 2021’e kadar devam edecek olan 173 günlük etkinlik, yaklaşık 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak.

Hafif ve dayanıklı karbon fiber kapılar: Expo Entry Portals

Expo Entry Portals’ın sonunda ağaç dolu bir avluya açılan 10,5 metre genişliğinde iki kapı yer alıyor. Kapılar farklı pozisyonlarda kullanılabiliyor. Örneğin yaya trafiği daha düşük olduğunda kısmen açılabiliyorlar veya açılış töreni ve yılbaşı kutlamaları gibi yoğun günlerde tam açılabiliyorlar.

Expo Entry Portals

Maşrabiya (Cumba’nın – eski evlerde pencere hizasından sokağa doğru çıkıntısı olan kafesli bölüm – Arap mimarisindeki karşılığı),  İslam mimarisinin geleneksel unsurlarından biri. Genellikle pencereleri ve balkonları gölgeleyen, karmaşık geometrik desenli kafes paravanlara maşrabiya deniyor.

Expo Entry Portals

Mimar Asif Khan projeyi şöyle açıklıyor: “Benzersiz bir maşrabiya yaratmak istedim. Gökyüzündeki bir çizim gibi imkansız derecede ince ve imkansız bir şekilde hafif olmasını ve kendi başına büyük ölçekli bir mimari olmasını istedim. Bu etkiyi üretebilen tek bir malzeme vardı ve bu da karbon fiber idi.”. Böylece Khan’ın stüdyosu, giriş kapılarını oluşturmak için uzman bir üreticinin ve bir uçak mühendisinin yardımıyla yeni bir tür karbon fiber tekniği geliştirmiş. Bu sayede, kafesin mümkün olduğunca ince olmasını sağlamışlar. Aynı zamanda onlarca metreyi de kaplayabilecek ve kendini taşıyabilecek yapıda bir tasarım ortaya çıkmış. Boyutlarının büyüklüğüne rağmen kapılar tek bir kişi tarafından kolaylıkla açılabiliyor.

Expo Entry Portals, kafesteki deliklerden hava geçirdiği için, ziyaretçilerin Expo 2020’ye girerken geçecekleri ferah ve gölgeli bir yapı işlevi görecek. Asif Khan’a göre bu, Dubai’de Ekim ayında sıcaklıkların 35 santigrat dereceye çıkabildiği düşünülürse oldukça önemli bir özellik.

Görsel: Instagram