Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dinlendirici Ritimleri ile Olağanüstü Müzik Makineleri

Dinlendirici Ritimleri ile Olağanüstü Müzik Makineleri

Bichopalo isimli Instagram kullanıcısı doğal materyallerin de kullanıldığı huzur verici ritimler oluşturan müzik makineleri yaratıyor.

Yaratıcılığın etkisiyle bugüne kadar farklı nesnelerin bir araya gelerek müzik aletine dönüştüğüne şahit olduk. Herhangi bir eşyayı müzik aletine dönüştürebileceğiniz DADA Machines, eski elektronik eşyaları ileri dönüştürerek yeni müzik aletleri tasarlayan Electronicos Fantasticos ve insan bedeninden meyveye kadar pek çok şeyi enstrümana dönüştüren Playtronica bu alanda verilebilecek örneklerden sadece birkaçını oluşturuyor. Sakinleştirici ritimler ve sesler çıkaran karmaşık mekanizmalar yaratan Bichopalo da heykeli andıran müzik makineleri ile bu kategoride yer alıyor.

Bichopalo müzik makinesinde bitki, tahta ve su gibi doğal materyaller kullanıyor

Bichopalo bitkiler, doğal parçalar ve diğer nesneleri kullanarak adeta bir heykel ortaya çıkarıyor. Bu yapı, farklı enstrümanların bir kombinasyonunu oluşturacak bütünlüğe sahip. Manuel devrelerin yanı sıra elektronik devreler ortaya çıkan ritimlerin ana kaynağını oluşyuruyor. Hazırlamış olduğu kompleks makinelerde bitkilerin yanı sıra tahta parçası ve su gibi doğal elementler bulunuyor.

Bichopalo tarafından yapılan son sihirli mekanizma plantyflutesizer olarak adlandırdığı müzik heykeli oldu. Huzur verici ritimlere sahip bu sistemde elektrik impulsu (iletici güç) notaya bağlanmış olan bir kolu harekete geçirecek motoru etkinleştiriyor. Devreye giren motor sayesinde kol notaya basıyor.

Karmaşık yapıda müzik program sıralayıcı (sequencer) farklı melodiler yaratmak için kullanılıyor. Bichopalo yarattığı makinenin aylarca süren bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtiyor. Ritmik sesler çıkaran heykelin yapım süreci devam ediyor.

Müzik yapan akıllıca tasarlanmış bu heykellerde doğal parçalar ile bütünleşen evcil hayvanlar da yer alıyor. Bichopalo mekanizmanın bir köşesine tüneyen kuşların yaratım sürecinde de yardımcı olduğunu vurguluyor. Pico ve Verdi adındaki bu iki evcil hayvan karantina günlerinde tasarımcının yol arkadaşı oluyor.

Görsel: Instagram