Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dile Gelen Süs Eşyaları Evin Dağınıklığını Eleştiriyor

Dile Gelen Süs Eşyaları Evin Dağınıklığını Eleştiriyor

IKEA noel dönemi için hazırladığı kampanyada D Double E'nin yazıp söylemiş olduğu şarkıyı kullanarak evlerinin dağınıklığından utanan insanlara mesaj gönderiyor.

Noel döneminin yaklaşması ile şirketler birer birer dönemsel kampanyalarını yayınlamaya başladı. IKEA da yıl sonuna yaklaşırken eğlenceli reklamı ile furyaya katılan şirketler arasında yer aldı. Reklam filmi diğer Noel kampanyalarında olduğu gibi müzik merkezli ilerliyor. Ancak IKEA reklamında Noel’in nostaljik, sıcacık ve yumuşak atmosferden ziyade hareketli bir şarkı kullanıyor. Mother London tarafından hazırlanan “Slience The Critics” adlı reklam filminde şarkıyı evdeki süs eşyaları söylüyor.

Parçanın sözleri dağınık ve eski evin durumunu ev sahiplerinin yüzüne vuruyor

MJZ prodüksiyon şirketinden Tom Kuntz yönetimi ile çekilen reklam filminde İngiliz sanatçı D Double E tarafından yazılan ve söylenen parça kullanılıyor. D Double E seslendirdiği parça ile canlanan ve konuşmaya başlayan süs eşyaları çılgınca bir görüntü yaratırken evdeki eksiklikleri ev sahiplerinin yüzüne vuruyor. Dile gelen tavşan etrafına bakıyor ve şarkıyı mırıldanmaya başlıyor. Evin oldukça dağınık olduğunu söyleyen tavşana duvarda asılı duran Afrika stili bir maske eşlik ediyor ve zeminin durumunun iç karartıcı olduğunu şarkı sözleri ile anlatıyor. Oyuncak dinozor ise evdeki bu eksikliklerin kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Ev sahipleri eleştirilerin önüne geçmek için ayaklanıyor ve evdeki ürünlerini bir bir IKEA ürünleri ile değiştiriyor. Duvardaki çatlaklar tablolarla kapatılırken eskimiş ahşap döşemelerin üstüne bir halı seriliyor ve sıcak bir eve dönüşüyor.

IKEA İngiltere ve İrlanda bölge pazarlama müdürü Sarah Green kampanyalarında insanların evlerinden utanma olgusun odaklandıklarını söylüyor. Film, müşterilerinin evlerinin olumuz ambiyansının ve tasarımımın sıkıntılı yönlerinin çözülebilecek bir problem olduğunu göstermeye çalışıyor. Green her evin özgün fikirlerle hazırlanmış ürünler ve biraz yaratıcılık ile en sevilen arkadaşları ağırlamak ve güzel bir Noel geçirmek için uygun bir mekana dönüşeceğini ekliyor.

IKEA şarkının tamamı için kolları sıvadı

Noel için alışık olmadık bir şarkının tercih edilmiş olması ve ana akımdan uzak bir sanatçının seçilmiş olması izleyiciler tarafından beğeni ile karşılandı. Öyle ki Twitter sayfasında yapılan oylamada reklamı izleyenler şarkının tam halini de dinlemek istediğini belirtti. IKEA yakın bir zamanda bu konuda bir aksiyon alması bekleniyor. Evin iç karartıcı durumumun ele alındığı şarkının tamamını yakında dinlemek mümkün olabilir.

Reklam filmi sene sonuna kadar 90,60 ve 20 saniyelik gösterimleri ile sinema, televizyon ve dijital medyada yer alacak.

Künye

Müşteri: IKEA UK
Ajans: Mother
Prodüksiyon Şirketi: MJZ
Yönetmen: Tom Kuntz
Yapımcı: Emma Butterworth
Düzenleme: Russell Icke at the Whitehouse
Ses: 750mph
Post Prodüksiyon: Electric Theatre Collective
VFX: Electric Theatre Collective
2D: James Belch
3D: Patrick Krafft
Renklendirme: Luke Morrison

Görsel: Youtube