Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
CES 2014 – 3 Boyutlu Baskı

CES 2014 – 3 Boyutlu Baskı

Consumer Electronics Show 2014'ten öne çıkan ürün ve teknolojiler.

CES bir elektronik ürünler fuarıyken gittikçe önemli bir şova dönüşüyor. Artık sadece TV ve telefon üreticileri değil, teknoloji şirketleri, otomotiv devleri de yeni ürünlerini CES’te duyuruyorlar. CES 2014’te öne çıkan bazı lansman ve ürünleri Bigumigu’da kısaca derlemek istedim. Bu konuda da Türkiye’deki en iyi teknoloji içerik üreticilerinden LOG’dan yararlandım.

CES’teki birçok ürün ve teknoloji arasında belli başlıkların 2014 için özellikle önemli olduğuna inanıyorum. İncelememi de bu başlıklarda topladım: Giyilebilir Teknoloji, Akılı Ev ve Mobil Aksesuarlar, TV ve Görüntü, 3 Boyutlu Baskı.

3 Boyutlu Baskı


3D yazıcı firması MakerBot, CES 2014 kapsamında yeni 3D yazıcı ailesini tanıttı. Firmanın tanıtımını gerçekleştirdiği yazıcılar arasında aynı anda 10 parçanın üretimini gerçekleştirebilen bir model de bulunuyor. Serinin en büyük üyesi olan Replicator Z18 adlı 3D yazıcı, endüstriyel kullanım amaçlı olarak üretiliyor ve 12 x 12 x 18 inç boyutlarına kadar projeleri yazabiliyor. Bu dev model, USB girişi, Ethernet ve Wi-Fi bağlantılarını destekliyor. Ayrıca yazıcıya entegre kamera da düşünülmüş. Replicator ailesinin daha makul fiyatlı ve tüketici odaklı versiyonu olan Mini ise tek tuşla yazma ve mobil cihazlar aracılığıyla yazma işlemini başlatma gibi fonksiyonları ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Mini de tıpkı abisi Replicator Z18 gibi dahili bir kameraya sahip olarak geliyor. Firmanın tanımını gerçekleştirdiği son model ise MakerBot Replicator oldu. Replicator serisinin beşinci nesil temsilcisi olan bu modelde PLA filament ile projelerin yazılabilmesine imkan veriliyor. Bir önceki nesile göre yüzde 11 oranında büyütülen yazıcı, daha hızlı yazabilme kabiliyetine ve 100 mikron çözünürlüğe sahip. (LOG yazısı)

3D Systems’in CES 2014′te tanıttığı yeni ChefJet serisi, Standart ve Pro olmak üzere iki farklı modelden oluşuyor ve yenilebilir (tatlı) malzeme basabiliyor. Her iki ürünün de hedef kitlesini pasta şefleri oluşturuyor. Standart ChefJet, maksimum 20x20x15 cm boyutlarında üretim yapabiliyorken Pro ChefJet, 25x36X20 cm boyutlarında ürünler elde edilmesine imkan veriyor. Her iki model de, plastik filament yerine üretimi su ve şeker kullanarak gerçekleştiriyor. ChefJet Pro’nun aynı zamanda üretilen şekerlemelere gıda boyası ekleyerek renklendirebilme özelliği de bulunuyor. Bu yöntem ile üretilen şekerlemeye çikolatadan vanilyaya istenilen aroma da verilebiliyor. (LOG yazısı)

3D Systems’in tanıttığı bir diğer ürün de, iPad’e özel olarak geliştirdiği tarayıcı aksesuarı oldu. Geçtiğimiz yıl 3D Systems Sense ile kullanıcıların nesneleri 3 boyutlu olarak tarama yapabilmelerine izin veren 3D Systems, iSense adını verdiği yeni ürünle bu işlemi iPad’e taşıyor. Lighting bağlantı noktası üzerinden iPad’e bağlanan iSense, kamerayla eşleşecek şekilde klipsle tutturuluyor. (LOG yazısı)